Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

RPA - kultura i religia

Kultura

RPA jest państwem wieloetnicznym i wielokulturowym. Obok siebie żyją ludzie różnych ras i narodowości tworząc niepowtarzalną mieszankę kulturową. Obchodzi się tu wszystkie święta typowe dla wyznawanych religii: Boże Narodzenie, Hanukkah, Eid, Diwali i przynajmniej dwa rodzaje Nowego Roku. W dużych miastach ludzie żyją w nowoczesnym, zachodnim stylu. Kapsztad to nowoczesna, kosmopolityczna metropolia, Durban jest natomiast największym skupiskiem hindusów poza granicami Indii. Afrykańskie tradycje i kultura są wciąż żywe w małych miejscowościach i wioskach. Tam można jeszcze spotkać mieszkańców ubranych w tradycyjne, regionalne stroje.
 
W RPA, podobnie jak w innych częściach kontynentu, czas płynie inaczej – nie ma pojęcia pośpiechu, czy konieczności zrobienia czegoś „na zaraz” lub „na wczoraj”. Przybywający do RPA muszą się przyzwyczaić do wolniejszego i bardziej „wyluzowanego” rytmu. Mieszkańcy RPA są ludźmi towarzyskimi – chętnie spotykają się na wspólne biesiady przy tradycyjnym grillu – braai, wieczorami zaś wybierają się do pubów lub dyskotek.

RPA jest krajem przyjaznym dzieciom – są one mile widziane w niemal każdej restauracji, mają swoje place zabaw i centra rozrywki. W kompleksach turystycznych istnieje możliwość zostawienia dziecka pod okiem wykwalifikowanego personelu.

Charakterystyczne dla RPA jest bardzo duże rozwarstwienie społeczne. Około 70 – 80 % ludności żyje ubogo, pozostałe 20 – 30 % to osoby dobrze sytuowane, głównie wykształceni pracownicy dużych i średnich firm oraz prowadzący własne firmy.

Na historię RPA bardzo silnie wpłynęła polityka apartheidu, czyli ścisłej segregacji rasowej przy uznaniu supremacji rasy białej, obowiązująca od lat 50. XX wieku. Przedstawiciele poszczególnych ras i grup etnicznych zostali od siebie oddzieleni  - wyznaczono im osobne miejsca zamieszkania i pracy. Segregacja rasowa obejmowała przestrzeń publiczną, dostęp do edukacji, rynku pracy, praw publicznych. Apartheid dotyczył nie tylko ludności czarnoskórej, ale także Azjatów i ludności mieszanej. W 1991 r. Nelson Mandela ogłosił całkowitą likwidację apartheidu. Jego definitywny koniec przyniosły wybory z 1994 r., po których Nelson Mandela został prezydentem RPA.

Religia

Dominującą religią jest chrześcijaństwo (78%): kościoły niezależne (np. zielonoświątkowcy), protestantyzm i katolicyzm, ważną rolę odgrywają religie plemienne (19%), obecni są także wyznawcy islamu (1%) i hinduizmu (2%).

Popularne miasta: