Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w RPA

Niezbędne formalności

Jeżeli ktoś ma zamiar podjąć pracę w RPA niezbędna jest wiza i pozwolenie na pracę. Wszystkich formalności należy dopełnić jeszcze przed wyjazdem – brak odpowiednich zezwoleń może skutkować na przykład brakiem możliwości wypłaty wynagrodzenia. Procedura przyznawania wizy i pozwolenia w Polsce trwa ok. 6 tygodni od momentu złożenia wymaganych dokumentów. Na miejscu może to potrwać nawet kilka miesięcy.

Dla osób wyjeżdżających do pracy w RPA dostępne są następujące rodzaje wiz i pozwoleń:

Wiza transferowa (intra-company transfer permit) – dla pracowników już zatrudnionych w oddziale tej samej firmy w innym kraju.  Ważna do 2  lat,  po upływie których w wyjątkowych przypadkach można ja przedłużyć o pół roku. Najłatwiejsza w uzyskaniu, ale nie pozwala na zmianę pracy.

Ogólne pozwolenie na prace (general work permit) – typowa praca na kontrakcie dla konkretnego pracodawcy. Ta kategoria obejmuje większość przyznawanych pozwoleń. Podobnie jak wiza transferowa nie pozwala na zmianę pracy (procedura rozpoczyna się od nowa). Ten rodzaj wizy generalnie przyznawany jest na 3 lata (z możliwością przedłużenia). Przyznawana zazwyczaj na wykonywanie pracy na stanowiskach gdzie potrzebne są zarówno wysokie kwalifikacje jak i doświadczenie zawodowe.

Pozwolenie “kwotowe” (quota work permit) – przyznawane z myślą o poszczególnych sektorach które są w danym momencie rozwijane, lub gdzie brakuje pracowników. Ten rodzaj pozwoleń zazwyczaj wydawany jest inżynierom, technikom, operatorom maszyn, konstruktorom. Doświadczenie jest tu bardziej istotne niż kwalifikacje, kontrakty zazwyczaj krótkotrwale (do roku), ale mogą być odnowione.

Pozwolenie dla wysoko kwalifikowanych (exceptional skill permit) – to oczywiście najbardziej pożądany rodzaj wizy! Pozwala na przyjazd do RPA i poszukiwanie pracy na miejscu. Dozwolona jest  zmiana pracodawcy, a wiza wydawana jest na okres do 5 lat. Kwalifikacje musza być zweryfikowane przez South African Qualifications Authority (SAQA).

Gdzie szukać zatrudnienia

W RPA pracę mogą znaleźć głównie doświadczeni specjaliści z obszaru finansów, logistyki, służby zdrowia, inżynierowie, pracowników poszukują także centra naukowe i badawcze. Pracę można znaleźć przede wszystkim w dużych, międzynarodowych firmach. Najlepsze oferty pracy są dostępne w Johannesburgu, nożna też szukać pracy w Cape Town i Durbanie.

Zarobki

W Johannesburgu specjalista po stażu może zarobić ok. 18 tys. rand (ok. 6 tys PLN), specjalista z doświadczeniem ok. 25 tys. rand (ok. 7 – 8 tys zł), szef działu ok. 35 – 50 tys rand. Orientacyjny koszt utrzymania: wynajęcie mieszkania (2 pokoje), media, jedzenie transport – ok. 10 tys. rand.

Popularne miasta: