Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

RPA - pogoda i klimat

Terytorium RPA leży w obszarze kilku stref klimatycznych. Na północnym – zachodzie, w pobliżu granicy z Namibią, występuje klimat pustynny. W części południowo – wschodniej występuje klimat subtropikalny, kształtowany przez Prąd Mozambicki. W części południowo – zachodniej zimny Prąd Benguelski powoduje, że klimat jest chłodniejszy i bardziej suchy. Na terenach wysuniętych najdalej na południe (pd. część Przylądka Zachodniego) występuje klimat śródziemnomorski. W RPA cykl pór roku jest odwrotny niż w Europie, czyli gdy u nas jest lato w RPA jest zima.

W RPA słońce świeci niemal przez cały rok Średnia temperatura w lecie to 25 – 30 stopni, w zimie ok. 15 stopni, opady śniegu występują jedynie wysoko w górach. W rejonach północno – zachodnich roczna suma opadów wynosi ok. 100 mm, natomiast na wschodzie i południowym wschodzie ok. 1000 mm. Najwięcej opadów występuje w okresie od listopada do marca.

Szczyt sezonu turystycznego przypada na grudzień i styczeń. Jeżeli chcemy uniknąć tłoku i wysokich cen najlepiej przyjechać do RPA w okresie luty – marzec lub październik – listopad.

Aktualną pogodę w stolicy RPA można sprawdzić tutaj:

Popularne miasta: