Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

RPA - zabytki, atrakcje, ciekawe miejsca

Zabytki

Jeżeli chodzi o zwiedzanie miast w RPA warto zobaczyć Kapsztad, Johannesburg, Pretorię, Durban, Bloemfontein, Kimberley, Port Elisabeth i East London, Polokwane.

Atrakcje

Prawdziwym skarbem RPA są parki narodowe i rezwewaty. Najpopularniejszym i najczęściej odwiedzanym jest Park Narodowy Krugera. Zajmuje on powierzchnię ok. 2 mln hektarów. Można w nim zobaczyć niezliczone gatunki zwierząt, ptaków, gadów, płazów i ryb, w tym Wielką Piątkę: słonia, nosorożca, lwa, lamparta, bawoła. Inne popularne parki to Hluhluwe-Umfolozi, Marakele, Park Narodowy Wyżyny Golden Gate, Park narodowy Zebr Górskich, Park Narodowy Słoni Addo.

Niewątpliwą atrakcją RPA jest możliwość aktywnego wypoczynku, wliczając w to sporty ekstremalne. Popularną rozrywką jest nurkowanie z delfinami, pingwinami lub rekinami. Jeżeli chodzi o to ostatnie można wybrać wariant bezpieczniejszy, czyli zanurkować w klatce lub wersję dla odważnych bez klatki. Można także spróbować jazdy na strusiu, jazdy na quadach w buszu, skoków ze spadochronem, lotu paralotnią lub zwykłego lotu helikopterem, jazdy konnej, wspinania, wycieczki statkiem z możliwością obserwowania delfinów, wielorybów, fok, rekinów, czy hipopotamów.

Nie brak także atrakcji dla najmłodszych. Do najciekawszych miejsc zaliczają się: Sun City, Club World koło Johannesburga, gdzie można bezpiecznie pogłaskać małego lwa lub tygrysa, Sci Bono w Johannesburgu – interaktywne muzeum nauki dla dzieci, Boulders National Park koło Cape Town, gdzie można zobaczyć żywe pingwiny, uShaka Marine World w Durbanie – największe w tej części świata oceanarium wraz z parkiem rozrywki.

Do RPA przyciąga różnorodność etniczna i kulturowa oraz lokalna kuchnia.Na koneserów wina czeka trasa szlakiem południowoafrykańskich winnic - Stellenbosch Wine Route.

Ciekawe miejsca

W RPA dla Europejczyka ciekawe jest właściwie wszystko. Poniżej kilka niezwykłych miejsc, które warto zobaczyć:

Sterkfontein Caves obok Johannesburga zwane Kolebką Ludzkości – w tym miejscu znaleziono skamieniałe szczątki prehistorycznego człowieka sprzed 3,5 miliona lat – brakujące ogniwo ewolucji pomiędzy małpą a człowiekiem.

Langebaan Lagoon w Zachodniej Prowincji Przylądkowej -  znaleziono tu najstarsze skamieniałe odbitki stóp człowieka, których wiek szacuje się na 117 tysięcy lat.

Góra Stołowa jest jedną z najstarszych gór świata. Swój spłaszczony wygląd zawdzięcza lodowcowi. Ma ponad 1000 m wysokości i jest widziana z oceanu na odległość 200 km.

Kanion rzeki Blyde – trzeci pod względem wielkości na świecie i jedyny na świecie zielony kanion. Wzdłuż kanionu wiedzie słynna Trasa Panoramiczna.

Garden Route – malowniczy odcinek  od  Mossel Bay do Paul Sauer Bridge o długości ok. 300 km. Biegnie wzdłuż wybrzeża wśród gór, pieknych lasów, terenów półpustynnych, a także plaż i nadmorskich kurortów.

Big Baobab - największy baobab na świecie. Rośnie na farmie Sunland w miejscowości Modjadjiskloof w Prowincji Limpopo. Jegoo wiek oszacowano na 6 tysięcy lat, czyli jest starszy niż piramidy egipskie, był już stary w czasach Chrystusa. Jego obwód mierzy aż 47 metrów, a wysokość - 22 m. Kiedy drzewo przekroczy 1000 lat, robi się puste w środku. W Big Baobab dziupla ta jest tak duża, że udało się tam zmieścić bar i składnicę wina.

Park Narodowy Mapungubwe - najnowszy Park Narodowy RPA. Znajdują się w nim pozostałości osady i pałacu  wybudowanego ok. 13,5 tys. lat temu przez nieznanego władcę.
 
Tugela Falls w Górach Smoczych - 948m, jest drugim co do wysokości wodospadem świata. Pierwsze miejsce ma Angel Falls w Wenezueli z 979 metrami.

Wielka Dziura w Kimberley jest największą kopalnią na świecie kopaną ludzkimi rękoma. Znajduje się ona w miasteczku Jagersfontein, w Wolnym Państwie.
 
Cango Caves w Oudtshoorn -  najdłuższe na świecie  jaskinie o długości ok. 3 km, obfitujące w stalaktyty i stalagmity.

Popularne miasta: