Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia RPA

Kuchnia RPA jest bardzo różnorodna. Można tu zjeść zarówno tradycyjne, afrykańskie potrawy, jak i spróbować dań z różnych stron świata. Na kuchnię RPA bardzo duży wpływ mieli przybysze z różnych części Europy i Azji. Pozostałością ich obecności są dania  kuchni angielskiej, niemieckiej, portugalskiej, hiszpańskiej, greckiej, malajskiej, indyjskiej i chińskiej. Współczesna kuchnia RPA to połączenie tradycyjnej kuchni afrykańskiej z kuchnią międzynarodową.

Mięso

W dawnych czasach mięso konserwowano soląc, przyprawiając i susząc na słońcu. W ten sposób powstał  biltong (od bull tongue – ozór wołowy) – przekąska z suszonego mięsa, którą można dostać wszędzie. Podobną genezę mają dorewors – suszone, pikantne kiełbaski i bokkoms – solona ryba - specjalność Zachodniego Wybrzeża. Charakterystyczne dla RPA jest braai – grill, na którym piecze się różne rodzaje mięs oraz owoce morza. Ryby i owoce morza to kolejny typowy element tamtejszej kuchni – homary, krewetki, mule, ostrygi i ryby serwuje się na całym obszarze kraju. Najpopularniejsza tamtejsza ryba to kinglip. Dla turystów największą atrakcją jest możliwość skosztowania mięsa afrykańskich dzikich zwierząt: kudu, impala, strusia, krokodyla.

Afrykańskie przysmaki

W centrum kraju największym przysmakiem są waterblommetjie bredie - duszona wołowina gotowana z pękami lilii wodnych,  żółty ryż z rodzynkami i słodkie pieczone ziemniaki. W północnej części RPA podstawą diety jest mealiemeal – zupa na bazie żółtej lub brązowej kukurydzy albo ziaren sorgo. Przekąską dla odważnych jest mopane (mopane worms) – gąsienice podawane jako gotowane, suszone lub pieczone. Niegdyś stanowiły one ważny element codziennej diety jako bezcenne źródło białka, dziś podaje się je w formie przekąski. Rdzennie afrykańskie jest też morogo – liście z dzikich roślin z buszu smakiem przypominające szpinak. Tradycyjną potrawą Zulusów jest phutu – krucha owsianka z kukurydzy podawana z kwaśnym mlekiem.

Najpopularniejsze potrawy

Atchar – sałatka z marynowanych warzyw i owoców, doprawiana czosnkiem, cebulą i curry, potrawa kuchni malajskiej.

Bobotie – polany słodkim sosem jajecznym klops z mielonego mięsa z dodatkiem curry. Podawany najczęściej z ryżem i odrobiną sosu chutney.

Bredie – pożywny gulasz afrykanerski, najczęściej z jagnięciny i warzyw.

Curry – potrawa z Indii, w Durbanie w wersji pikantnej, a w Kapsztadzie nieco łagodniejszej.

Fetkoek – (vetkoek) dosłownie tłuste ciastka, smażone na głębokim tłuszczu, często z nadzieniem z owoców lub mielonego mięsa.

Frikkadel – pieczony klopsik.

Koeksisters – plecione ciastka gotowane w słodkiej zalewie i tłuszczu

Popularne miasta: