Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik

Położenie

Republika Południowej Afryki leży na południowym krańcu Afryki i jest najdalej wysuniętym na południe państwem afrykańskim. Powierzchnia kraju wynosi ok. 1,2 mln km2, liczba ludności ok. 50 mln. RPA graniczy z Bostwaną, Mozambikiem, Namibią, Suazi i Zimbabwe. Na terenie kraju znajduje się enklawa Lesotho. RPA jest państwem federalnym, podzielonym na 9 prowincji. Symbolami narodowymi RPA są: drzewo Protea, antylopa Springbok i żuraw błękitny.

RPA jest krajem wyżynnym – średnia wysokość to ok. 1000 m n.p.m. Najważniejsze krainy geograficzne to: płaskowyż Wielki Weld,  płaskowyż Lesotho – najwyżej położony region kraju, Góry Śnieżne i Góry Smocze, kotlina Kalahari. Wąski pas nizin szerokości ok. 10 – 100 km znajduje się nad samym morzem. Najważniejsze rzeki to: Oranje, Limpopo, Vaal, Tugela i Rzeka Krokodyla. Od zachodu kraj oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, a od wschodu Oceanu Indyjskiego.  Na terenie RPA znajduje się słynny Przylądek Dobrej Nadziei.

Ludność

RPA jest państwem wieloetnicznym – na jego terenie występuje aż 36 grup etnicznych i obowiązuje 11 języków urzędowych: angielski i afrykanerski (afrikaans), xhosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda, zulu. Największą część populacji stanowią czarnoskórzy Afrykanie – ok. 80 %, a następnie biali – ok. 9 %, mulaci – ok. 8,8 % oraz hindusi i azjaci – ok. 2,6 %.

Miasta RPA

Stolicą RPA jest Pretoria, gdzie znajduje się siedziba rządu, natomiast siedziba parlamentu mieści się w Kapsztadzie. Inne większe miasta to Johannesburg, Durban, Kimberley, Port Elisabeth, Polokwane .

Transport

Obecnie (01.2014) nie ma bezpośrednich lotów z Polski do RPA. Z Warszawy do Johannesburga lub Kapsztadu można dostać się z przesiadką np. w Amsterdamie, Paryżu, Frankfurcie, Dubaju, Stambule, Londynie.  Czas przelotu zależy od układu połączeń, ale jest to zazwyczaj około 16 – 24 godzin. Orientacyjny koszt przelotu to ok. 2800 – 3500 zł.

Najważniejsze lotniska znajdują się w Johannesburgu, Kapsztadzie i Durbanie. Narodowym przewoźnikiem są linie South African Airlines (SAL). Połączenia krajowe obsługują linie Kulula i Mango.

RPA posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg i autostrad. Obowiązuje ruch lewostronny. Stan dróg jest bardzo dobry, podróżowanie jest szybkie i wygodne. Dokumentem uprawniającym obcokrajowca do prowadzenia samochodu jest międzynarodowe prawo jazdy. Polskie prawo jazdy jest honorowane pod warunkiem posiadania poświadczonego tłumaczenia na angielski lub afrykanerski. Nie ma większego problemu z wypożyczeniem samochodu – w RPA działają największe sieci, takie jak Hertz, Avis czy Europcar.

Pomiędzy większymi miastami można bez problemu przemieszczać się autobusem. Największe linie autokarowe to: Translux, Greyhound, Intercape oraz Baz Bus kursujący pomiędzy Johannesburgiem a Cape Town.

Dobrze rozwinięta jest również sieć kolejowa. Najlepiej podróżować pociągami dalekobieżnymi Shosholoza Meyl lub pociągami luksusowymi. Pociągi lokalne są zdecydowanie mniej bezpieczne.

Turystyka

RPA jest krajem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Do RPA przyciąga przede wszystkim dzika przyroda, piękne krajobrazy i możliwość zobaczenia na własne oczy dzikich afrykańskich zwierząt. Najpopularniejszym i najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym jest Park Narodowy Krugera. RPA oferuje niemal nieograniczone możliwości aktywnego wypoczynku i uprawiana sportów, również ekstremalnych.

Jeżeli chodzi o zabytki koniecznie trzeba zobaczyć Kapsztad, Johannesburg, Pretorię, Durban. Warto wybrać się do Bloemfontein, Kimberley, Port Elisabeth i East London, Polokwane.

Ze względu na znakomite warunki pogodowe dużym powodzeniem cieszą się nadmorskie kurorty rozlokowane wzdłuż wybrzeży oceanów Atlantyckiego i Indyjskiego.

Popularne miasta: