Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Polinezji Francuskiej

Podstawowe informacje
Polinezja Francuska jest wspólnotą zamorską Francji położoną w centralnej części Oceanu Spokojnego. Obejmuje 5 archipelagów: Wyspy Pod Wiatrem, Wyspy Na Wietrze, Wyspy Tuamotu i Gambiera, Markizy, Wyspy Tubuai oraz 150 innych wysp. 
 
Powierzchnię 4167 km kw. zamieszkuje ponad 259 tysięcy ludzi. Stolicą Polinezji Francuskiej jest Papeete na wyspie Tahiti. Najwyższy szczyt nosi nazwę Mount Orohena (2241 m n.p.m.) i również jest usytuowany na Tahiti.  W zależności od szerokości geograficznej panuje tutaj klimat zwrotnikowy lub podzwrotnikowy wilgotny. Wyspy są pochodzenia wulkanicznego i koralowego. Charakteryzuje je malowniczy krajobraz, pełen niesamowitych zatok, lazurowej wody, piaszczystych plaż i raf koralowych.
 
Historia wspólnoty
Historycy twierdzą, że wyspy współczesnej Polinezji Francuskiej zasiedliły plemiona z Ameryki Południowej. Miało to miejsce między 300-800 rokiem. Pierwszym Europejczykiem, który podczas swojej podróży dookoła świata w 1521 roku odkrył Wyspy Tuamotu był Ferdynand Magellan. W latach pięćdziesiątych XIX wieku Francja objęła swoim protektoratem wyspy: Tahiti, Moorea, Tuamotu, Toubai i Wyspy Towarzystwa, formułując Oceanię Francuską. Nazwa kolonii została zmieniona na Polinezję Francuską wraz ze statutem – na zamorskie terytorium Francji w 1957 roku.  
 
Wiele zmian w życiu rdzennej ludności polinezyjskiej zaszło na początku lat 60. Najpierw otwarto międzynarodowe lotnisko Faaa w pobliżu Papeete, a następnie zbudowano Centrum Eksperymentów Nuklearnych na Pacyfiku (na atolach Moruroa i Fangataufa). Program badawczy bomb jądrowych był prowadzony na tych terenach do 1996 roku. 
 
Legenda głosi, że archipelag stał się bardzo popularny dzięki postimpresjoniście Paulu Gauguinie i żeglarzowi Alainie Gerbault. Obaj większość swojego życia spędzili głównie na Tahiti i tutaj również znajdują się ich prochy. 
 
Atrakcje turystyczne
Wyspy Polinezji Francuskiej cieszą się dużą popularnością wśród zamożnych turystów. Również nowożeńcy bardzo chętnie wybierają je jako miejsce swojej podróży poślubnej. Tahiti, Bora-Bora i Moorea przyciągają miłośników niepowtarzalnych krajobrazów, śnieżnobiałych plaż, lazurowej wody i nocnego życia. 
 
W stolicy Polinezji Papeete znajduje się malowniczy Rynek (Marche Municipale), piękny Ratusz (Hotel de Ville) oraz Park Bougainville z pomnikiem odkrywcy Tahiti - Louisem Antoine’a Bougainville’a. Przedstawicielki płci pięknej zachwyci również Musee de la Perle Rober WAN (Muzeum Pereł) – jest to jedyne na świecie  muzeum poświęcone perłom. 
 
Poza Tahiti, Bora-Bora i Moore warto zobaczyć wyspy, tj.: Markizy, Raiatea, Tuamotu czy Huaihine. Można to zrobić podróżując jachtem lub katamaranem. W trakcie rejsu  turyści opalają się, podziwiają zapierające dech w piersiach widoki i łowią ryby. 
 
Polinezja Francuska jest również jednym z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania. Wszystko za sprawą niezwykłych formacji koralowych i kolorowych raf. Miłośnikom ekstremalnych wrażeń polecamy rejs nurkowy do archipelagu Tuamotu, podczas którego można doświadczyć spotkania z rekinami.
Wyznaczanie trasy