Polinezja Francuska - kultura i religia
Kultura
Niektórych z nas może zaskoczyć podział struktury społecznej na wyspach Polinezji Francuskiej. Najbardziej uprzywilejowaną grupą jest arystokracja, później rybacy, rzemieślnicy i rolnicy, a na końcu są niewolnicy. Rdzenni mieszkańcy używają języków polinezyjskich, należących do grupy języków oceanicznych z rodziny austronezyjskich.
Do najważniejszych świąt i imprez obchodzonych na wyspach polinezyjskich zalicza się: lutowy Festiwal Reggae, marcowe Nadejście Ewangelii, majowe wybory miss Tahiti, lipcowy festiwal „ Mini Heiva”(przedstawiający polinezyjskie tradycje), październikowy karnawał na Tahiti oraz grudniowe Święto Tiary na Tahiti.
Bardzo istotnym elementem kultury tutejszych mieszkańców jest tradycja tatuażu. Stara legenda głosi, że Tohu (Bóg Tatuażu), namalował wszystkie ryby oceaniczne używając do tego różnych kolorów. W tradycji polinezyjskiej tatuaże są oznaką piękna. Dawniej uważano, że każda osoba wchodząca w wiek dorosły powinna mieć tatuaże.
Obecnie jest tematem tabu, ale w przeszłości dużą popularnością wśród społeczeństwa polinezyjskiego cieszył się „manaizm”. Jest to wiara w niematerialną siłę, która przenika żywa lub martwe ciała. Dawniej kult bóstw łączył się z kultem wodzów. Rytuały te odprawiali kapłani, a uczestnicy niejednokrotnie przeżywali ekstazę, doświadczali opętania przez duchy i wpadali w trans.
Polinezyjczycy uwielbiają połączenie muzyki i tańca. Niegdyś pląsano na część bogów, witając gości, w chwilach radości i podczas zwycięstw. W dalszym ciągu mieszkańcy bawią się przy akompaniamencie różnych instrumentów m.in.: fletów oraz bębnów. Tutejszych mieszkańców fascynuje również rzemieślnictwo i tworzenie dekoracji z pięknych, tropikalnych kwiatów.
Religia
Religia na Polinezji Francuskiej zmieniła się w XVIII w., po przybyciu misjonarzy europejskich. Jednak mimo tego rdzenna ludność bardzo dba o to, aby ich wierzenia i tradycje przetrwały. Współcześnie większość Polinezyjczyków (40,6%) to protestanci. Drugą dużą grupą wyznaniową są katolicy (39,8%). Mormoni stanowią 13,6%, a ok. 5% społeczeństwa deklaruje brak wiary religijnej. Pozostali mieszkańcy ok. 1,1% to wyznawcy innych religii, m.in. plemiennych.