Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Polinezji Francuskiej

Położenie
Polinezja Francuska jest zamorską wspólnotą terytorialną Francji. Składa się z ponad 150 wysp położonych w południowej części Oceanu Spokojnego, które obejmują pięć archipelagów: Wyspy Pod Wiatrem, Wyspy Na Wietrze, Wyspy Tuamotu i Gambiera, Markizy oraz Wyspy Tubuai. Populacja wspólnoty liczy ok. 259,7 tys. osób, z czego 78% stanowią Polinezyjczycy. Całkowita powierzchnia Polinezji Francuskiej wynosi 4167 km kw. 
 
Ukształtowanie terenu
Ogromne rozmieszczenie wysp Polinezji Francuskiej sprawia, że cechują się one różnym pochodzeniem. Wyspy Markizy i Tubai zbudowane z bazaltów i tufów są wulkanicznymi cokołami z okresów trzeciorzędu i czwartorzędu. Wyspy Tuamotu i Gambiera są obszarami pochodzenia wulkaniczno-koralowego, powstałymi w czwartorzędzie. Ponadto wszystkie wyspy, zarówno te pochodzenia wulkanicznego, jak i częściowo wulkanicznego charakteryzują się zróżnicowaną rzeźbą terenu. Znajduje się na nich mnóstwo wzgórz i niskich gór. Największą wyspę Polinezji Francuskiej – Tahiti, cechuje wyjątkowo górzysty krajobraz, który ograniczają wąskie nadbrzeżne niziny. Obszary te wznoszą się na wysokość od 1000 do 2000 m n.p.m. Najwyższy szczyt całej wspólnoty nosi nazwę Mount Orohena (2241 m n.p.m.) i również znajduje się na Tahiti.  Pozostałe wyspy nie posiadają obszarów górskich osiągających 1000 m n.p.m., za to występują na nich wzgórza o wysokościach od 150 do 500 m n.p.m. Wyspy pochodzenia koralowego są terenami nizinnymi i płaskimi. Na archipelagu Tuamotu płaskie podłoże wznosi się do ok. 2-3 m n.p.m., przez co jest bardzo podatne na zmiany klimatu.
 
Podstawowe informacje
Polinezja Francuska ma status zbiorowości zamorskiej Republiki Francuskiej o pewnym poziomie autonomii. Na czele władz stoi obecny prezydent Francji - François Hollande. W parlamencie francuskim Polinezję Francuską reprezentuje 1 senator i 2 deputowanych. Językiem urzędowym jest język francuski. Walutą obowiązującą jest frank CFP. Wspólnota składa się z 5 archipelagów obejmujących 150 wysp. Stolicą Polinezji Francuskiej jest Papeete, a największą wyspą Tahiti. 
 
Dojazd
Pomiędzy Polską a Polinezją Francuską nie ma żadnego bezpośredniego połączenia lotniczego. Do stolicy wspólnoty Papeete można dostać się z Warszawy połączeniami realizowanym przez linie lotnicze British Airways i Air France, z przesiadkami w Paryżu lub Londynie. Tego typu loty są bardzo długie i trwają ok. 40 godzin, a za bilet należy zapłacić od 3 do 6 tysięcy złotych. Lotnisko Papeete Tahiti Faa’a International Airport znajduje się w odległości ok. 5 km na południowy-zachód od centrum miasta. Jeśli chcemy dostać się na inne wyspy możemy zrobić to korzystając z lotów czarterowych, statków lub łodzi. Natomiast planując odpoczynek na Thaiti wystarczy skorzystać z taksówek. Podróż do miasta trwa 10 minut i kosztuje ok. 15 euro. 
 
Turystyka
Wyspy Polinezji Francuskiej bardzo często są wybierane, jako miejsce podróży poślubnej nowożeńców. Tahiti, Bora-Bora i Moorea każdego roku zachwycają turystów niesamowitymi krajobrazami, lazurowymi wybrzeżami i pięknymi plażami. Po wylądowaniu na Tahiti warto podjechać do stolicy Polinezji Francuskiej Papeete i spędzić tam kilka godzin. Na szczególną uwagę zasługują: Rynek (Marche Municipale) pełen targowisk i sklepików, Ratusz (Hotel de Ville), Park Bougainville z pomnikiem odkrywcy Tahiti - Louisem Antoine’a Bougainville’a oraz Muzeum Pereł. Wyspa Bora-Bora nazywana rajem na ziemi urzeka niesamowitymi zatokami, krystalicznie czystą wodą, śnieżnobiałymi plażami, rafami koralowymi oraz plantacjami wanilii i ananasów. Można tutaj nurkować, wypożyczać rowery i szaleć nocami na imprezach. Innymi wyspami, które warto odwiedzić są Moorea, Markizy, Raiatea, Tuamotu czy Huaihine. 
Popularne miasta: