Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Meksyku

Informacje ogólne i położenie

Meksyk to kraj położony w Ameryce Północnej. Od północy sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi, od wschodu – z Zatoką Meksykańską, Morzem Karaibskim i Belize, od południa – z Oceanem Spokojnym i Gwatemalą. Stolicą kraju jest miasto Meksyk – największa aglomeracja w regionie.

Państwo zamieszkiwane jest przez 117 milionów ludzi, co stanowi jedenasty wynik na świecie. Zajmuje powierzchnię ponad 2 milionów kilometrów kwadratowych, co daje Meksykowi 14. miejsce na liście największych państw świata.

Kraj podzielony jest na 31 stanów i odrębny Dystrykt Federalny, czyli miasto Meksyk zamieszkiwane przez ponad 20 milionów ludzi (dotyczy całej aglomeracji). Inne duże miasta to Guadalajara (4 mln), Monterrey (3,5 mln) i Puebla (2 mln).

Podróż samochodem

Transport drogowy ma w Meksyku największy udział. W kraju istnieje dobrze rozwinięta sieć ponad 350 tysięcy kilometrów dróg, z czego ponad 150 tys. km to drogi utwardzane, a 110 tys. km to drogi dwupasmowe. Gęstość dróg najwyższej jakości zależy jednak od regionu kraju.

Najlepsze trasy dostępne są na północy Meksyku, gdzie kierowcy mają do dyspozycji wiele nowoczesnych autostrad i dróg lokalnych. Na południu kraju bardzo często występują jezdnie jednopasmowe, także nieutwardzane. Prowadzą przez góry czy dżungle.

Poruszając się meksykańskimi drogami należy zwrócić szczególną uwagę na innych uczestników ruchu. Tamtejsi kierowcy często nie stosują się do przepisów, poruszają się niedozwolonymi pasami jezdni, nie stosują lub niewłaściwie używają kierunkowskazów, wyprzedzają w niebezpiecznych miejscach. Samochód to jednak najlepszy środek transportu, by poznać ten kraj, bo w niektórych regionach trudno o transport innego typu.

Podróż samolotem

W Meksyku transport lotniczy jest dobrze rozwinięty, chociaż dotyczy to przede wszystkim lotów międzynarodowych, które stanowią większość. Największy port lotniczy znajduje się w stolicy kraju. Port lotniczy Meksyk-Benito Juarez to ponad 30 linii lotniczych i bezpośrednie loty do ponad 100 miejsc na całym świecie. Zapewnia łączność ze wszystkimi kontynentami. Inne duże lotniska znajdują się w takich miastach jak: Guadalajara, Monterrey, Puerto Vallarta, Cancun i Tijuana. Największym meksykańskim przewoźnikiem jest firma Aeromexico.

Podróż pociągiem

Sieć kolejowa w Meksyku czasy świetności ma już dawno za sobą. Obecnie kraj dysponuje 26 tys. kilometrów torów. Nie są one jednak wykorzystywane do transportu pasażerskiego. Działają tylko pojedyncze, krótkie trasy oferowane przez prywatnych przewoźników. Dotyczy to wyłącznie północy kraju.

Inne środki transportu

W stolicy kraju działa metro składające się z 11 linii. W dużych miastach możliwe jest skorzystanie z taksówek, ale warto przed kursem ustalić koszt podróży. Poruszanie się rowerem może być niebezpieczne, ze względu na brak ścieżek i niską kulturę jazdy kierowców samochodów. Autostop także nie jest polecany ze względów bezpieczeństwa.

Atrakcje turystyczne

Meksyk ma dużo do zaoferowania turystom. To miejsce, w którym nowoczesność łączy się z bogatą historią. Warto poznać stolicę kraju, czyli tętniącą życiem, ogromnych rozmiarów metropolię zamieszkiwaną przez ponad 20 milionów ludzi, by później spojrzeć na ten malowniczy kraj z perspektywy kilkuset, a nawet kilku tysięcy lat.

Warte uwagi są chociażby takie skarby kultury, jak stanowisko archeologiczne Teotihucan z Piramidą Księżyca, Piramidą Słońca czy Świątynią Pierzastego Węża, a także najwyższa piramida Majów, czyli Nochen Mul w Coba.

Dużą popularnością cieszy się również Chichen Itza, czyli miasto Majów, egzotyczny kurort Acapulco nad Pacyfikiem, cały półwysep Jukatan, a także liczne rezerwaty przyrody.

Wyznaczanie trasy