Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Meksyk – zabytki i atrakcje

Zabytki
Na terenach współczesnego Meksyku można podziwiać pozostałości po kliku prekolumbijskich cywilizacjach. Są to świątynie, piramidy i różnego rodzaju budowle, zawiązane z kultem Olmeków, Zapoteków, Tolteków, Majów i Azteków. Warto wybrać się do Teotihuacán, Chichén Itzá (miasto założone przez Majów z piramidą El Castillo), Palenque (kompleks budowli w dżungli) oraz Monte Albán (dawna stolica Zapotekó w okolicy miasta Oaxaca). W stolicy Meksyku można tam podziwiać Palacio Nacional (Plac Narodowy). Powstał on w miejscu dawnego pałacu królewskiego Azteków. Znajduje się tam jeden z największych placów na świece nazywany Plaza de la Consitucion (Zocalo) z katedrą. W Meksyku można także zobaczyć Templo Mayor. Jest to świątynia aztecka z XIV i XV wieku. Meksykański barok można zobaczyć w Zacatecas. To pokolonialne miasteczko zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Do najładniejszych dzielnic miasta Meksyk zaliczane są San Angel i Coyocan.Znajdują się tam kolorowe domy. W Coyocan można zwiedzić, m.in. muzeum malarki Fridy Kahlo.

Atrakcje
Chapultepec to największy park w Meksyku. W tym kompleksie znajduje się, m. in. Muzeum Antropologii, Muzeum Historii czy ogród zoologiczny. W miasteczku Xochimilco, które zostało wchłonięte przez stolicę kraju mozna podziwiać się „pływające ogrody”. Są to trzcinowe łodzie, gdzie uprawia się rośliny. W Meksyku znajduje się także Sanktuarium Matki Bożej w dzielnicy Guadalupe. U wybrzeży miasta Cancun, czeka na turystów największe podwodne muzeum na świecie. Na dnie morzą można podziwiać rzeźby brytyjskiego artysty Jasona de Caires. Żeby je zobaczyć trzeba nurkować lub oglądać je z łodzi ze szklanym dnem.

W Cancun położone w Meksyku, na wybrzeżu Morza Karaibskiego, jest jednym z najsłynniejszych kurortów na świecie. Co roku odwiedza prawie 7 milionów turystów z całego świata. To istny raj, który opływa w kilometry wspaniałych piaszczystych plaż. Miasto obecnie zamieszkiwane jest przez ponad 600 tys. osób, których głównym źródłem utrzymania jest właśnie turystyka i rekreacja. Jednak jeszcze ponad 40 lat temu, w latach siedemdziesiątych miejscowość zamieszkiwały jedynie 3 osoby. Zajmowały się one plantacjami orzechów kokosowych.

Ciekawe miejsce
W Meksyku można podziwiać cenote, czyli naturalne studnie, które mają połączenie z wodami gruntowymi. Najwięcej jest ich na półwyspie Jukatan. Niedaleko kompleksu Chichén Itzá znajdują się Cenote Ik Kil oraz Cenote de Dzitnup. Trzysta metrów pod ziemią powstał jeden z niezwykłych cudów natury, czyli Kryształowa Jaskinia. Jej wnętrze jest wypełnione kryształami ogromnych rozmiarów. Trzy lata temu udostępniono turystom największy most wiszący na świecie, czyli Baluarte. Jest to najwyższy odcinek autostrady przebiegający przez głęboki wąwóz w łańcuchu górskim Sierra Madre Zachodnia w Kordylierach w Meksyku. Most Baluarte ma 1,124 metry długości i rozciąga się na wysokości 403 metrów nad ziemią.

Popularne miasta: