Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia meksykańska

Składniki
Do podstawowych składników meksykańskiej kuchni należą kukurydza oraz fasola. Kukurydzę jada się na wiele sposobów. Służy ona przygotowania ciasta, z którego powstają tamales, tortille czy gordity. Spożywa się ją na świeżo, czyli w kolbach. Z innych produktów można wymienić dynię, czosnek, owoce morza, ryby, pomidory, papryczki chilli, cebulę czy miód. Do najczęściej używanych ziół i przypraw należą oregano, kolendra, cynamon, proszek chili (około 100 rodzajów), kakao, komosa piżmowa (epazote). Hiszpanie wnieśli do tej kuchni ryż, wołowinę, kurczaki i wino. Do rodzimych napojów alkoholowych w Meksyku należą wódka mescal, pulque i tequila.

Popularne dania
Kuchnię meksykańską tworzą jej lokalne odmiany. Kuchnia północnej części Meksyku to tortille, które przygotowuje się z mąki pszennej, a nie kukurydzianej. Do najbardziej znanych dań tego regionu należy burrito de machaca (placek pszenny z dodatkiem wołowiny), pajeta de membrillo (galaretka), crema de queso (zupa z sera), machaca con huevos (suszona wołowina z jajkami) czy gorditas (placki z kukurydzy nadziewane serem, mięsem i marynowanymi warzywami). Specyfiką tego regionu są potrawy, przyrządzane na grillu lub w jednym garnku. Meksyk centralny to ogromne zróżnicowanie kulinarne ze względu na wpływy indiańskie i europejskie. Dumą tego regionu jest sos mole poblano o złożonej recepturze. Kuchnia południowego Meksyku to przede wszystkim owoce morza, ryby czy egzotyczne owoce. Do popularnych dań należy cochinita pibil (danie z powoli pieczonej wieprzowiny).

Popularne miasta: