Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Mauritiusa

Mauritius jest państwem wyspiarskim położonym w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Poza główną wyspą, do kraju należą także wyspy Rodrigues, archipelag Cargados Carajos i wyspy Agalega (położone od kilkuset do nawet tysiąca kilometrów od Mauritiusa). Państwo zamieszkiwane jest przez 1,2 mln ludzi. Większość z nich wyznaje hinduizm, choć sporo jest także katolików i muzułmanów. Językiem urzędowym jest angielski, a stolicą miasto Port Louis.

Wyspy charakteryzują się klimatem tropikalnym – przez większą część roku jest ciepło i słonecznie, a okresowo występują cyklony (na samym Mauritiusie dość łagodne). Należy pamiętać o tym, że wyspa znajduje się na południowej półkuli, więc pory roku występują odwrotnie, niż w naszej części świata. W czasie naszej zimy, tam rozpoczyna się lato.

Przez wielu Mauritius uważany jest za raj na ziemi. Doceniają go przede wszystkim miłośnicy przyrody i odpoczynku na piaszczystych plażach. Ma jednak do zaoferowania znacznie więcej – czysta woda i bogata rafa koralowa to idealne warunki dla nurków. Z całego świata przybywają tu także windsurferzy, narciarze wodni i wędkarze. Wyspa oferuje także trasy wspinaczkowe oraz malownicze pola golfowe.

Podróż na Mauritius

Ze względu na wyspiarski charakter oraz oddalenie od Polski, na Mauritius dotrzeć możemy wyłącznie transportem lotniczym. Nasz kraj nie posiada bezpośredniego połączenia z wyspą, więc konieczna jest przesiadka.

Na przykładowej trasie Warszawa-Port Louis kursują np. samoloty takich przewoźników jak LOT czy Lufthansa. Bilet w jedną stronę dla dorosłej osoby w klasie turystycznej, to koszt 1800-2000 zł. Przesiadka odbywa się we Frankfurcie, a lot trwa w przybliżeniu 12 godzin (nie licząc czasu oczekiwania związanego z przesiadką).

Innym rozwiązaniem lotu na tej samej trasie jest skorzystanie z linii lotniczych Emirates. Podróż trwa tyle samo czasu, ale wymaga przesiadki w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Koszt biletu jest jednak nieco większy – średnio 2800-3500 zł.

Po wyspie można poruszać się na kilka sposobów. Najpopularniejszym środkiem transportu są linie autobusowe – to bogata sieć połączeń między dużymi miastami i małymi miejscowościami. Bilety są stosunkowo tanie. Należy pamiętać o tym, że transport publiczny w miastach działa do ok. godziny 22.00, a na prowincji – do godziny 18.00.

Drogi na Mauritiusie utrzymane są w dobrym stanie, więc godna polecenia jest możliwość wynajęcia samochodu (wszelkie formalności możemy załatwić przez hotel, w którym się zatrzymaliśmy). Większość wypożyczalni wymaga jednak międzynarodowego prawa jazdy, a kierowca powinien mieć więcej, niż 23 lata. Po wyspie kursują także taksówki.

Kraj ma swoje własne linie lotnicze Air Mauritius, które oferują także połączenia lokalne.

Co warto zobaczyć?

Mauritius można określić jako jedną wielką atrakcję turystyczną. To liczne plaże, morze zachęcające do uprawiania sportów wodnych, otaczająca wyspę rafa koralowa, trasy wspinaczkowe, pola golfowe, hotele, restauracje i kluby. Największą popularnością cieszą się turystyczne kurorty.

Wśród nich m.in. Belle Mare, czyli ośrodek najbardziej rozwinięty pod tym względem z ekskluzywnymi hotelami, parkami rozrywki, polami golfowymi czy szkołą nurkowania. Na uwagę zasługuje także Le Morne Brabant – odizolowany półwysep, najbardziej wysunięta na zachód część wyspy z pięknymi plażami, malowniczymi wzgórzami, wodospadami i niezbędną infrastrukturą. Turyści chętnie wybierają także Trou aux Biches słynące z dziewiczych plaż czy Grand Baie – zagłębie rozrywkowe z hotelami, restauracjami, klubami i sklepami.

Na Mauritiusie znajdziemy także nowoczesny park wodny, ogród botaniczny, fermę krokodyli i park ptaków. Odpoczynek na wyspie nie może się obyć bez rejsu łodzią podwodną lub podwodnym skuterem, który pozwala na samodzielne eksplorowanie oceanu.

Wyznaczanie trasy