Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mauritius - podział administracyjny i regiony turystyczne

 
Regiony turystyczne, podział administracyjny
W południowej części Mauritiusa, znajduje się sporo atrakcji przyrodniczych. Można tutaj podziwiać m.in. rezerwat Machabee z wodospadami Rochester Falls oraz skaliste wybrzeże Gris Gris. Na wschodzie wyspy jest usytuowana niezwykle malownicza zatoka – Blue Bay. Tutejsze piaszczyste plaże, lazurowa woda i ekskluzywne hotele zachwycają każdego roku wszystkich turystów. W zachodniej części Mauritiusa, w regionie Black River znajduje się wiele atrakcyjnych kurortów i Park Narodowy Black Gorges, gdzie można podziwiać piaski Chamarel i cudowne wodospady. Na północny kraju znajduje się stolica kraju – Port Louis, kolonialne zabytki i nowoczesne centra handlowe. Natomiast Wyżyna Środkowa jest miejscem uprawy herbaty i innych roślin. 
 
Pod względem administracyjnym Mauritius jest podzielony na dziewięć dystryktów. Są to: Black River, Flacq, Grand Port, Moka, Pamplemousses, Plaines Wilhems, Port Louis, Rivière du Rempart i Savanne. Dodatkowo poza wyspą leżą trzy zamieszkane obszary, które mają status dependencji: Wyspy Agalega, Cargados Carajos i Rodrigues. 
 
Zabytki
Zwiedzanie Mauritiusa warto rozpocząć od Port Louis, gdzie znajduje się kompleks budynków Aapravasi Ghat. Te wyjątkowe pomieszczenia recepcyjne emigrantów zarobkowych z Indii, pochodzą z 1849 roku i znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na uwagę, zasługuje również Eureka Creole Museum. Można podziwiać tutaj kolekcje mebli kreolskich z okresu kolonialnego, miejscowe instrumenty, fotografie stolicy, przyrządy żeglarskie i mapy. Z kolei w The Frederik Hendrik Museum znajdują się zbiory archeologiczne, pochodzące z okresu osadnictwa holenderskiego. 
 
Atrakcje, ciekawe miejsca
Będąc na Mauritiusie, należy zobaczyć naturalne jezioro Grand Bassin, które jest usytuowane w kraterze wygasłego wulkanu. Tutejsza woda jest uważana za świętą, a nad brzegami znajduje się kompleks świątyń, pełen relikwii, rzeźb bogów i figur hinduistycznych. Dlatego jezioro jest miejscem pielgrzymek miejscowej ludności i przyjezdnych. Warto udać się stąd trasą górską na górę Piton, która prowadzi po schodach. Kolejnym miejscem, które koniecznie należy zobaczyć jest Park Narodowy Black Gorges, gdzie znajduje się „ziemia siedmiu kolorów”. Jest to piękna wulkaniczna gleba poukładana w kontrastowe warstwy. Miłośnicy herbaty powinni udać się do Bois Cheri i przespacerować się trasą herbacianą, która rozpoczyna się w Curepipe. 
Popularne miasta: