Kuchnia maurytyjska
Mieszkańcy Mauritius zjedzą praktycznie wszystko, jeśli jest bardzo słodkie lub ostre. Tutejsza kuchnia jest wyrazista i pełna smaków. Wpłynęli na nią Hindusi, Anglicy, Chińczycy, Francuzi i Kreole. Większość potraw maurytyjskich opiera się na ryżu i aszardach, czyli jarzynach lub cytrusach smażonych na occie z przyprawami. Ryż serwuje się zarówno w ekskluzywnych restauracjach, jak i w domach. Zazwyczaj w towarzystwie ryb, owoców morza bądź dziczyzny. Czasami ryż zastępuje się do makaronem lub ciastem naleśnikowym. Ponadto, do potraw bardzo często dodaje się pomidory, cebulę, czosnek, imbir, sosy Rougaille (podawany na ciepło, sos pomidorowo-czosnkowy z nutką ziół prowansalskich) i Vingaye (podawany na zimno, sos czosnkowo-octowy z nasionkami gorczycy). Dużą popularnością w kuchni maurytyjskiej cieszą się również owoce, tj. papaje, arbuzy, ananasy, banany, gujawy, owoce pasji, gorzkie pomarańcze, cytryny, liczi, lango, korosole i longany.
Tradycyjne dania
Najczęściej spożywanymi potrawami maurytyjskimi są: sałatka milionera (zrobiona z główek kapusty plamiastej), rosoł z kraba, zapiekanki z ostryg, sarnina lub dzik z batatami, fooyang (chiński omlet z homarem, krabem albo krewetkami), gulasz jarzynowy z mięsem i rybą, briani (danie muzułmańskie, składające się z ryżu, przypraw, mięsa i ziemniaków), wędzony merlin z warzywami) i Roche Carri (tradycyjne danie serwowane na bazie przyprawy curry, które przygotowuje się na kamieniu lawowym).
Najpopularniejsze napoje
Zdecydowanie najpopularniejszym napojem wyspiarskim jest piwo lokalnych marek Phoenic i Blue Marlin. Ponadto, na Mauritusie chętnie pije się rum, białe i różowe wina. Natomiast na co dzień spożywa się dużo pepsi, soków owocowych (z wodą lub jogurtem), kawy i pysznej herbaty aromatyzowanej laską wanilii.