Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Mauritiusie

Położenie
Mauritius jest państwem wyspiarskim, położonym w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, oddalonym ok. 900 km od Madagaskaru i 165 km od Reunionu. Wyspy Rodrigues i Mauritius, archipelag Cargados Carajos oraz Wyspy Agalega, które składają się na państwo, należą do archipelagu Maskarenów. Zamieszkuje je ponad 1,2 mln osób, z czego 68% stanowią Desi. Powierzchnia Mauritius wynosi 2045 km kw. 
 
Ukształtowanie terenu
Wszystkie wyspy Mauritiusu są pochodzenia wulkanicznego. Sam Mauritius jest wyspą wyżynną. Północna część kraju, obejmująca wybrzeże, należy do terenów łagodnych, które stopniowo osiągają coraz większe wysokości. Najpierw pasmo Port Luis opada w kierunku Płaskowyżu Centralnego, a następnie wznosi się Piton de la Rivière Noire (827 m n.p.m.), który jest najwyższym tutejszym szczytem. Natomiast wyspa Rodrigues jest znacząco pofałdowana i poprzecinana dolinami, pełnymi rwących potoków. 
 
Podstawowe informacje
W Mauritius panuje ustrój polityczny zwany republiką. Głową państwa jest prezydent Rajkeswur Purryag, a szefem rządu premier Anerood Jugnauth. Językiem urzędowym jest  angielski. Obowiązującą walutą jest rupia maurytyjska (MUR). Państwo jest podzielone 9 dystryktów i należą do niego 3 terytoria niezależne. Stolicą Mauritius jest Port Louis. 
 
Dojazd
Polskę i Mauritius dzieli ok. 12 tysięcy km. Bezpośredniego połączenia między tymi dwoma państwami nie ma. Najpierw trzeba dostać się do jednego z miast europejskich, tj. Paryż, Londyn, czy Frankfurt. Za 15 godzinny lot zapłacimy od 3 do 8 tysięcy złotych. Najpopularniejszymi liniami latającymi do Mauritius są: Air Mauritius, Air France, British Airways i Condor. Inną opcją jest zakup biletów przez biuro podróży, jednak zanim zdecydujemy się na ten krok, warto samodzielnie poszukać korzystnych promocji. 
 
Turystyka
Mauritius jest idealnym miejscem na wakacje. Będąc na wyspach, koniecznie należy zobaczyć Port Louis. Znajduje się tutaj, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kompleks budynków Aapravasi Ghat, czyli dawne pomieszczenia recepcyjne emigrantów z Indii. Kolejnymi miejscami, które warto odwiedzić są The Frederik Hendrik Museum i Eureka Creole Museum. Na uwagę zasługuje także plantacja trzciny cukrowej w Bois Cheri, naturalne jezioro Grand Bassin, położony na południowym zachodzie Park Narodowy Black Gorges z „ziemią siedmiu kolorów” oraz piękne plaże, tj. Baie du Tombeau, Le Goulet, Trou aux Biches, Cap Malheureux, Plage de Palmar czy Blue Bay. 
Popularne miasta: