Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Marsylii

Informacje ogólne i położenie

Marsylia to miasto w południowej części Francji, drugie co do wielkości w skali kraju. Znajduje się  w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe. Zamieszkiwane jest przez ponad 820 tysięcy mieszkańców, a cała aglomeracja to ponad 1,5 mln mieszkańców.

Leży nad Morzem Śródziemnym – jest dużym portem handlowym. Historia miasta jest bardzo bogata, bo powstało ono ponad 2,5 tysiąca lat temu. Założyli je Grecy ok. 600 r p.n.e. Cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Doceniają oni nie tylko wspaniałe zabytki, ale także przyjazny klimat – zimą średnia temperatura wynosi 10-15 stopni, a latem ok. 30.

Okręg Marsylia składa się z wielu kantonów, w tym np. Le Camas, Notre-Dame-du-Mont, La Rose czy Sainte-Marguerite.

Podróż samochodem

Jeśli wybieramy się do Marsylii własnym samochodem lub wypożyczamy pojazd na miejscu, należy mieć na uwadze, że większość autostrad we Francji jest płatnych. Zapłacimy za przejazd np. z Lyonu do Marsylii (autostrada A7), a żeby dotrzeć z Paryża do Lyonu przejechać trzeba autostradą A6. W pobliżu miasta znajdują się także autostrady A51 i A8.

Poruszanie się po Marsylii własnym samochodem nie jest polecane turystom. To miasto bardzo zatłoczone, w którym na wielu odcinkach tworzą się korki, a znalezienie wolnego miejsca parkingowego jest dużym wyzwaniem. Postój wiąże się także z opłatami – od równowartości 5 do nawet kilkunastu złotych za godzinę.

Podróż samolotem

W Marsylii znajduje się duże lotnisko pasażerskie Provence Airport, do którego docierają samoloty praktycznie ze wszystkich stron świata. Posiada 4 terminale i każdego roku obsługuje kilka milionów pasażerów. Z lotniska do centrum miasta kursują busy oraz taksówki.

Podróż pociągiem

W mieście znajdziemy kilka stacji kolejowych, ale najbardziej dogodną jest Gare de Marseille-Saint-Charles. Z Paryża można dotrzeć tu szybką koleją TGV - ponad 850 km w około 3 godziny. Dworzec połączony jest z innymi częściami miasta za pomocą metra.

Komunikacja miejska

Marsylia oferuje rozwiniętą komunikację miejską. Po mieście poruszać można się autobusami, tramwajami i metrem. Na wszystkie obowiązuje bilet w tej samej cenie. Ze względu na wzmożony ruch, podróż autobusem czy tramwajem może trwać nieco dłużej, niż przewiduje rozkład jazdy.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest metro. W Marsylii działają 2 linie: M1 – od stacji La Fourragere do La Rose oraz M2 – od stacji Bougainville do Sainte-Marguerite Dromel.

W mieście kursują także liczne taksówki. Sporą popularnością cieszą się wypożyczalnie rowerów. Tym środkiem transportu dotrzemy praktycznie wszędzie.

Atrakcje turystyczne

Marsylia to raj dla turystów. Przede wszystkim ze względu na Morze Śródziemne i piaszczyste plaże, ale także liczne zabytki i instytucje kulturalne. Warto odwiedzić teatr narodowy La Criee, muzeum archeologii śródziemnomorskiej Vieille Charite czy Muzeum Historii Naturalnej.

Przyjezdnych przyciąga również malowniczy Port Vieux, bazylika Notre Dame, katedra La Major czy pałac Longchamp. Wiele tu parków i ogrodów, a w restauracjach króluje tradycyjna kuchnia opierająca się głównie na świeżych warzywach.

Wyznaczanie trasy