Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Marsylia – zabytki i atrakcje

Zabytki
Zwiedzanie zabytków Marsylii warto rozpocząć od miejsca, w którym rozpoczęła się historia owego kosmopolitycznego miasta – tzw. Stary Port (Port Vieux) nazywany był niegdyś wrotami Morza Śródziemnego, to tutaj bowiem odbywały się przeładunki statków kursujących po całym basenie od czasów starożytnych; wejścia do przystani strzegą po dziś dzień dwa zabytkowe forty: św. Jana i św. Mikołaja. Spośród budowli o charakterze sakralnym warto zwiedzić przede wszystkim Bazylikę Notre-Dame de la Garde, której wieżę zdobi jedenastometrowa statua Madonny z Dzieciątkiem – monumentalna fasada pełniła niegdyś rolę punktu orientacyjnego dla wpływających do portu statków. Obrazem historii miasta jest również XII-wieczna Katedra La Major, obok której w drugiej połowie XIX wieku wybudowano z polecenia Napoleona III tzw. Nową Katedrę La Major o charakterystycznej, pasiastej fasadzie. Spore zainteresowanie budzi także Kościół Św. Wiktora wraz z przylegającym do niego opactwem, gdzie na zwiedzających czekają pamiętające czasy średniowiecza krypty oraz relikwie zwożone tu na przestrzeni stuleci przez marynarzy z całego świata.
 
Zwiedzanie
Obok wspaniałych kościołów i zabytkowego portu na mapie zwiedzania warto uwzględnić Muzeum Historii Marsylii prezentujące przedmioty odnalezione podczas wykopalisk oraz dokumenty obrazujące dawny sposób funkcjonowania przystani – dzięki zgromadzonym tu eksponatom możemy prześledzić dzieje Marsylii od czasów starożytnych. Przedłużeniem ekspozycji jest pobliski Ogród Ruin, w którym odkryto pozostałości po zabudowaniach portowych z początków naszej ery.
 
Atrakcje, ciekawe miejsca
Jedną z największych atrakcji turystycznych Marsylii pozostaje Wyspa If z XVII-wiecznym zamkiem pełniącym niegdyś rolę więzienia, jakie w swojej monumentalnej powieści odmalował Aleksander Dumas. Obok zwiedzania zabudowań fortecznych ciekawym elementem wyprawy jest już sama podróż promem ze Starego Portu, który obok zabytkowej przystani oferuje turystom również przechadzkę wśród klimatycznych knajpek historycznej dzielnicy miasta. 
 
Popularne miasta: