Przewodnik po Marsylii
Historia
Historia Marsylii sięga VII w p.n.e., kiedy greccy konkwistadorzy założyli tu port o nazwie Massalia –usytuowanie w samym centrum basenu Morza Śródziemnego uczyniło z niego najbardziej obleganą bazę handlową ówczesnej Europy oraz zagwarantowało szybki rozwój miasta. W I w. n.e. port przeszedł pod panowanie Imperium Rzymskiego, a od VI w. stał się częścią państwa Franków, przekształconą później w jednostkę autonomiczną. Oficjalnie Marsylia została włączona do Francji w 1489 roku, stając się drugim co do wagi i wielkości (zaraz po Paryżu) miastem kraju, a pochodząca stąd pieśń (zwana „Marsylianką”) służy współcześnie za hymn państwowy.
Informacje praktyczne
Współczesna Marsylia jest drugim co do gęstości zaludnienia miastem Francji z milionem osób mieszkających w jej okręgu administracyjnym i ponad 1,5 mln mieszkańców w całym obszarze metropolitalnym. Jest miastem stołecznym dla regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, a znajdujący się tu port nadal pełni ważną rolę w wymianie handlowej na terenie Morza Śródziemnego. Marsylia jest również najchętniej wybieranym miejscem na dłuższe wczasy i krótsze wypady turystyczne, czemu sprzyja nie tylko przyjemny klimat, ale również malowniczość krajobrazu ograniczanego z jednej strony pięknym wybrzeżem, zaś z drugiej – majestatycznymi Alpami.
Warto zobaczyć
Biorąc pod uwagę historię miasta oraz jego współczesny charakter, zwiedzanie Marsylii warto rozpocząć od Starego Portu skonstruowanego przez Greków jeszcze w epoce starożytnej; obok zabytkowych zabudowań niewątpliwą atrakcją tego miejsca są promy odpływające kilka razy dziennie na wyspę If z jej słynnym XVI-wiecznym zamkiem Château d’If, pełniącym rolę więzienia aż do 1890 roku – twierdza okaże się obiektem najbardziej interesującym dla wielbicieli Aleksandra Dumasa, który sportretował ją w powieści „Hrabia Monte Christo”. Pragnąc zaznajomić się z lokalną historią warto wybrać się także do Muzeum Historii Marsylii w Centre-Bourse i przylegającego do jego zabudowań Ogrodu Ruin (Jardin des Vestiges) z antycznymi wykopaliskami.
Spośród uratowanych po II wojnie światowej zabytków najchętniej odwiedzanym pozostaje XIX-wieczna Bazylika Notre-Dame de la Garde pełniąca niegdyś rolę punktu orientacyjnego dla podpływających do portu statków, zaś jednym z najstarszych budynków miasta jest Stara Katedra La Major, pochodząca z XI wieku. W 1852 roku na polecenie Napoleona III rozpoczęto budowę Nowej Katedry La Major, której pasiasta fasada stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Marsylii.