Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Malty

Informacje ogólne i położenie

Malta to państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym. Składa się z kilku wysp – Malty, Gozo Comino, Cominotto, Wysp Św. Pawła i Filfly. Stolicą państwa jest Valletta. Kraj podzielony jest na 68 samorządów (54 znajdują się na wyspie Malta).

Państwo zamieszkiwane jest przez około 410 tysięcy ludzi, z których niemal wszyscy (98 proc.) to katolicy. Językami urzędowymi są maltański i angielski, a obowiązującą walutą – euro. Główną gałęzią maltańskiego przemysłu jest turystyka.

Podróż samochodem

Dotarcie na Maltę własnym samochodem wymaga pokonania ponad 2500 kilometrów drogą lądową i dwóch przepraw promami. Przykładowa trasa Warszawa-Valletta rozpoczyna się od podróży do Włoch, na Sycylię. Drogą ekspresową S8 dotrzeć należy do Piotrkowa Trybunalskiego, następnie drogą krajową nr 1 i autostradą A1 do Czech. Podróż przebiega przez tamtejsze miasta Ołomuniec i Brno. Kolejny etap to przejazd przez Austrię (na trasie Wiedeń, Graz i Klagenfurt).

Po dotarciu do Włoch należy kierować się na południe kraju. Promem docieramy na Sycylię, a stamtąd, z miejscowości Katania lub Pozzallo kursują promy na Maltę. Obsługiwane są m.in. przez przewoźnika Virtu Ferries. Podróż trwa 1 godzinę i 45 minut. Przeprawa samochodem osobowym z pasażerami kosztuje średnio 1000-1500 zł w jedną stronę.

Podróż samolotem

Zdecydowanie szybszym sposobem na dotarcie na Maltę jest skorzystanie z transportu lotniczego. Na trasie Warszawa-Valletta nie ma bezpośrednich lotów. Przewoźnik LOT oferuje podróż z przesiadką w Berlinie (Warszawa-Berlin – 1:15 h, Berlin-Malta – 3:00 h), a bilet kosztuje 700-800 zł.

Dolecieć można również liniami Swiss, z przesiadką w Zurychu (Warszawa-Zurych – 2:00 h, Zurych-Malta – 2:00 h). Bilet kosztuje 800-900 zł. Możliwe są także inne loty z przesiadkami, oferowane np. przez LOT (przesiadka w Hamburgu) czy Austrian Airlines (Wiedeń).

Atrakcje turystyczne

Największą popularnością wśród turystów cieszy się stolica kraju – Valletta. To malownicze miasto otoczone zabudowaniami obronnymi, takimi jak Fort Św. Elma czy zabytkowe wieże i bramy miasta. Znajduje się tu również Pałac Wielkich Mistrzów – niegdyś siedziba zakonu joannitów (kawalerów maltańskich), a dziś władz państwowych. W mieście zwiedzać można liczne muzea.

Warto odwiedzić także urokliwą wieś rybacką Marsaxlokk czy Rabat na wyspie Gozo, gdzie według podań przebywał św. Paweł. Na uwagę zasługuje również Mdina, czyli dawna stolica Malty, otoczona średniowiecznymi fortyfikacjami. W całym kraju wiele jest zabytków architektury sakralnej. Turyści doceniają jednak przede wszystkim piaszczyste plaże nad Morzem Śródziemnym.

Wyznaczanie trasy