Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego na Malcie

To, co wyróżnia ruch drogowy na Malcie, od tego znanego Polakom, jest przede wszystkim ruch lewostronny. Poruszanie się po tym kraju wymaga więc wdrożenia i przyzwyczajenia do tych niecodziennych warunków.

Do kierowania pojazdów uprawnieni są kierowcy posiadające ważne prawo jazdy (dokument międzynarodowy nie jest wymagany), którzy ukończyli 18 lat. Na Malcie nie obowiązują specjalne przepisy dotyczące ubezpieczeń, więc wystarczające będzie krajowe OC.

W samochodzie należy obowiązkowo posiadać kamizelkę odblaskową. Zalecany jest również trójkąt ostrzegawczy. Pasażerowie podróżujący na przednich siedzeniach muszą zapinać pasy bezpieczeństwa. Z tyłu ich zapinanie jest tylko zalecane.

Włączanie świateł mijania nie jest obowiązkowe w ciągu dnia (chyba, że w tunelach). Na Malcie nie występują opady śniegu, więc nie ma przepisów dotyczących opon zimowych.

Obowiązujące w kraju ograniczenia prędkości – 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h poza terenem zabudowanym. Na Malcie nie ma autostrad oraz dróg szybkiego ruchu.

Za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa grozi mandat w wysokości 25-60 euro, przejazd na czerwonym świetle – 10 euro, a za jazdę pod wpływem alkoholu od 500 do nawet 2400 euro (a także odebranie prawa jazdy od 6 miesięcy do 1 roku i od 3 do 6 miesięcy pozbawienia wolności). Przy bardzo dużym przekroczeniu prędkości o karze decyduje sąd.

Popularne miasta: