Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Malcie

Podstawowe informacje
Malta to niewielkie europejskie państwo wyspiarskie o powierzchni 316 km², położone na Morzu Śródziemnym, 75 km na południe od włoskiej Sycylii i 240 km na północ od Libii. Archipelag Wysp Maltańskich obejmuje wyspy: Malta, Gozo, Comino, Cominotto, Wyspa św. Pawła i Filfla.

Ukształtowanie powierzchni kraju jest w większości nizinne, najwyższe wzniesienie to Ta'Dmejrek (w Dingli) o wysokości 258 m. n. p. m. Malta nie posiada rzek, wystepują tu jedynie źródła okresowe, związane z opadami deszczu. Wyspa ma za to niezwykle malownicze klifowe wybrzeża porośnięte egzotyczną roślinnością. Występuje tu wiele gatunków morskich ptaków, a także foki i morświny.

Pod względem ustroju politycznego Malta jest republiką parlamentarną, na czele której stoi Prezydent. Kraj należy do Unii Europejskiej, obowiązują tu dwa języki urzędowe: maltański i angielski.  

Obecnie Maltę zamieszkuje nieco ponad 400 000 ludzi, a gęstość zaludnienie jest bardzo duża – na 1 kilometr kwadratowy przypada bowiem aż 1261 osób.

Największe miasta
Stolicą kraju jest Valetta, położona na półwyspie Sciberras, zamieszkiwana przez niecałe 5,500 tysięcy ludzi. Największe maltańskie miasta zlokalizowane są w północno-środkowym regionie; są to Birkirkara (liczba ludności przekracza tu 20 000), następnie: Mosta, Saint Paul’s Bay i Qormi – z liczbą mieszkańców powyżej 16 tysięcy. Pozostałe duże miasta to natomiast Żabbar, Sliema, Naxxar, San Gwann oraz Żebbug. Zaludnienie tych metropolii przekracza 11 tysięcy.

Transport
Jeśli chodzi o samochód, warto pamiętać, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny. Wypożyczenie auta jest dość kosztowne, a sieć dróg nie jest dobrze rozwinięta, brak autostrad i dróg szybkiego ruchu, ponadto wiele z nich posiada nierówną nawierzchnię.

Autobusy zapewniają połączenia z większością miejsc na wyspie, choć nie należą do najbardziej komfortowych środków lokomocji. Miejscem odjazdu wszystkich autokarów jest La Valetta. Linie pośpieszne oznaczone są literą „X”.

Na Malcie kursuje również pociąg turystyczny, który zapewnia wycieczkę pomiędzy miastami Rabat, Mdina i Mtarfa. Przejazd trwa około 30 minut, a pociąg porusza się z prędkością około 25 km za godzinę. Pomiędzy wyspami Malta i Gozo pływają również promy przeznaczone do transportu pasażerów i samochodów.

Jak się dostać z Polski?
Z Polski na Maltę można dostać się głównie drogą lotniczą, na lotnisko Luqa Airport. Tanie połączenia oferują linie Ryanair, a loty organizowane są z Krakowa i Wrocławia w cenie od 200 zł. Lufthansa lata z kolei na Maltę z przesiadką w Monachium. Inną możliwością jest rejs promem z Sycylii, z miasta Katania.

Atrakcje turystyczne
Wśród atrakcji turystycznych Malty należy wymienić przede wszystkim zabytkową stolicę kraju, La Valettę, gdzie można obejrzeć wspaniałą architekturę, liczne muzea i parki. Warto odwiedzić również dawną stolicę państwa, czyli uroczą Mdinę, nazywaną „cichym miastem”.

Malta to jednak przede wszystkim rajska kraina, która spodoba się miłośnikom egzotycznej natury i błogiego wypoczynku. Turystów kusi piękna wyspa Gozo z majestatycznym Azzure Window, skalne wybrzeże, Błękitna Laguna wyspy Comino, klify Dingli czy znajdująca się nieopodal Blue Grotto.

Popularne miasta: