Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Maltę

Podróż samochodem

Sieć maltańskich dróg to ok. 3000 km tras, z których zdecydowana większość to drogi asfaltowe.  Wśród nich nie ma autostrad oraz dróg ekspresowych, więc poruszanie się samochodem nie wymaga dodatkowych opłat. Na Malcie przypada aż 600 samochodów na 1000 mieszkańców, więc w niektórych regionach może panować wzmożony ruch (zwłaszcza w stolicy).

Wypożyczenie samochodu to wydatek 50-70 euro za jeden dzień i 250-300 euro za kilka-kilkanaście dni. Cena benzyny wynosi średnio 1,4-1,6 euro. Do kierowania pojazdem nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. W kraju obowiązuje ruch lewostronny.

Podróż autobusem

Jedynym środkiem transportu publicznego na Malcie są autobusy. Poruszanie się nimi jest stosunkowo tanie. Oferują bogatą sieć połączeń z większością regionów Malty i wyspy Gozo. Każdego dnia na ulice wyjeżdża ok. 250 pojazdów – większość z nich rozpoczyna kursy ze stolicy kraju.

Maltańskie autobusy w większości nie należą do najnowszych pojazdów, ale podróżowanie nimi jest bezpieczne. Wszystkie linie obsługuje firma mająca wyłączność na usługi transportowe – Arriva. Zakup biletu jest obowiązkowy – kontrole odbywają się często, a za jego brak grozi mandat w wysokości 50 euro. Autobusy dzienne kursują w godzinach 6.00-23.00. Działają także linie nocne.

Podróż pociągiem

Transport kolejowy na Malcie nie istnieje. Niegdyś istniała tylko jedna linia na trasie Valletta-Mdina, ale została zlikwidowana.

Podróż samolotem

Jedynym międzynarodowym lotniskiem w kraju jest Port Lotniczy Malta, położony 5 kilometrów od stolicy. Rocznie korzysta z niego ok. 3 milionów podróżnych. Obsługuje m.in. linie lotnicze Air Malta (oferuje loty do Wrocławia) czy Ryanair (Kraków i Wrocław).

Inne środki transportu

Pomiędzy wyspami Maltą i Gozo przemieszczać można się regularnymi liniami promowymi. Kursują z portów Cirkewwa do Mgarr. Wyspy łączą także połączenia wodnosamolotami z portu Grand Harbour do Mgarr. Na Malcie kursują również taksówki.

Popularne miasta: