Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia maltańska

Kuchnia maltańska ma charakter śródziemnomorski, jada się tu zatem dużo ryb, owoców morza, a także makaronów i ryżu. Co więcej, potrawy posiadają wyrazisty smak i aromat, niejednokrotnie są bardzo ostre. Ważny element w kuchni Malty stanowią zupy, podobnie jak włoskie, są one treściwe i wieloskładnikowe. Z warzyw królują tu karczochy, bakłażany, pomidory oraz papryka. Na kulinaria tego kraju wpłynęły jednak nie tylko Włochy, ale również Wielka Brytania, ponieważ w XIX wieku archipelag stanowił angielską kolonię. Stąd na Malcie znajdziemy również frytki i smażone steki.

Tradycyjne dania
Wśród tradycyjnych zup maltańskich warto skosztować warzywnej minestry (rodem z Włoch), rybnej ajotty czy soppa tal-armia – na bazie warzyw, podawanej z kozim serem. Z pewnością powinniśmy spróbować zapiekanki z makaronu, mięsa i jarzyn, z dodatkiem jaj, czyli timpana. Typowe maltańskie risotto to natomiast ross fil-forn.

Miłośnicy owoców morza nie zawiodą się na maltańskich kulinariach. Lokalne przysmaki to bowiem nie tylko ryby, ale także kałamarnice, krewetki, kraby, homary, ośmiornice i omułki. Na Malcie znajdziemy jednak również wiele dań dla amatorów mięsa. Szczególną popularnością cieszy się tu królik, np. pasztet z królika (torta tal-fenek) lub potrawka z królika (fenek biz-zalza). Na deser często jada się tu pyszne rurki wypełnione waniliową lub czekoladową masą.

Napoje
Malta słynie ze wspaniałego wina, np. La Valette czy San Paolo. Pija się tu również sporo piwa (np. Cisk), a tradycyjnym napojem jest maltańska wersja coca-coli, czyli Kinnie.

Popularne miasta: