Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Malta - kultura i religia

Kultura
Malta to kraj, którego dzieje sięgają 5000 lat p. n. e. Swoje ślady pozostawili tu Fenicjanie, Kartagińczycy i starożytni Rzymianie. Nauczał tu sam święty Paweł. Na Malcie panowali Arabowie, Sycylijczycy, Napoleon Bonaparte, a na przełomie XIX i XX wieku kraj był brytyjską kolonią. Ta różnorodność, a także bliskość włoskiej Sycylii w znaczący sposób wpłynęły na całą kulturę, sztukę, a nawet kuchnię Malty.

Architektura tego kraju to zarówno budowle starożytne, jak i zabytki średniowieczne, renesansowe czy barokowe. Symbolem Malty jest czerwony krzyż zakonu rycerskiego świętego Jana, tak zwanych Kawalerów Maltańskich.

Maltańczycy niezwykle cenią swoją odrębność kulturową i polityczną suwerenność, którą uzyskali dopiero w II połowie XX wieku. Językiem urzędowym obok angielskiego jest zatem maltański, spokrewniony z arabskim, a jedno z najważniejszych świąt to Dzień Wolności obchodzony 31 marca, jako upamiętnienie opuszczenia Malty przez wojska brytyjskie. Ponadto świętuje się również Dzień Niepodległości i Dzień Republiki.

Religia
98% społeczeństwa maltańskiego to katolicy. Kraj ten uważa się za najbardziej katolicki w Europie (zaraz po Watykanie). Miejscowa ludność jest bardzo religijna, a na wyspie znajduje się ponad 360 kościołów. Pozostałe religie wyznawane przez Maltańczyków to protestantyzm i świadkowie Jehowy.

Popularne miasta: