Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Malta – zabytki, atrakcje i wycieczki

Podział administracyjny
Malta pod względem administracyjnym dzieli się w sumie na 68 samorządów. Wyspa Malta składa się z 54 samorządów, natomiast wyspa Gozo z 14. Podział ten wszedł w życie w 1993 roku.

Regiony turystyczne
Turyści odwiedzają Maltę przede wszystkim dla ciepłego klimatu i przepięknych klifowych wybrzeży. Główne regiony turystyczne kraju skupiają się wokół większych miast i ośrodków. Można tu zatem wskazać stolicę państwa, La Valettę oraz leżącą nieopodal Birkirkarę. Oba miasta zachwycają niepowtarzalną architekturą i klimatem. Kolejnym regionem jest Sliema, najważniejszy nadmorski ośrodek na Malcie. Następne obszary koncentracji ruchu turystów to Mdina, dawna stolica kraju, Rabat oraz okolice Błękitnej Groty i Lazurowego Okna na wyspie Gozo.

Zabytki
Cała La Valetta to miasto renesansowo-barokowe, w którym można podziwiać między innymi wspaniałą Katedrę świętego Jana Chrzciciela z efektownymi malowidłami Matnia Preti, obrazem Caravaggio i flamandzkimi gobelinami. Obejrzymy tu również Fort świętego Elma, gdzie mieści się Muzeum Wojny. Warto odwiedzić Kryptę Wielkich Mistrzów (z zakonu joannitów) oraz Pałac Wielkiego Mistrza.

W Mdinie można podziwiać mieszaninę barokowej i normandzkiej architektury, miedzy innymi Dom Normański (Palazzo Falzon), a także odwiedzić muzeum inkwizycji. Rabat to z kolei, według podań, miejsce, gdzie zatrzymał się święty Paweł w trakcie konwoju na proces do Rzymu. Obecnie znajduje się tu kościół pod jego wezwaniem i grota z figurą świętego. Ponadto w Rabat mieszczą się  starożytne katakumby (świętej Agaty i świętego Pawła) czy Willa Rzymska.

Ciekawe miejsca
Odwiedzając Maltę, nie sposób nie pojechać w okolice Błękitnej Groty na zachodzie wyspy Malta, w pobliżu miejscowości Żurrieq. Miejscowi rybacy oferują tu specjalne rejsy wzdłuż malowniczej klifowej linii brzegowej. Na wyspie Gozo znajduje się z kolei słynne Lazurowe Okno, czyli ogromna klifowa skała przypominająca majestatyczny portal. Sliema zachwyca natomiast malowniczą promenadą i widokiem tradycyjnych maltańskich łodzi.

Atrakcje turystyczne
Na turystów odwiedzających Maltę czekają liczne atrakcje w postaci występów ludowych zespołów czy parad wojskowych w okolicy Fortu świętego Elma. Na wyspach można także nurkować i żeglować. W czerwcu organizowane są Comino Regatta, w sierpniu zaś regaty Rimini-Malta-Rimini.
 

Popularne miasta: