Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Lyonu

Informacje ogólne i położenie

Lyon to trzecia co do wielkości aglomeracja we Francji, a równocześnie najstarsze miasto tego państwa. Znajduje się w środkowo-wschodniej części kraju, nad rzekami Rodan i Saona. Jest stolicą departamentu Rodan. Miasto zamieszkuje ponad 470 tysięcy osób.

To ważny ośrodek handlowy, przemysłowy, finansowy i historyczny. Miasto bogate jest w zabytki sprzed wieluset lat, uczelnie wyższe i instytucje kulturalne. Podzielone jest na 9 ponumerowanych dzielnic dzielnic.

Podróż samochodem

W Lyonie krzyżuje się wiele ważnych dróg – miasto jest więc ważnym węzłem komunikacyjnym. To między innymi autostrada A6 do Paryża, autostrada A7 do Marsylii, A42 do Genewy, A43 do Genewy czy A46 – przebiegająca we wschodniej części miasta i łącząca Anse z Givors, znajdujące się także w departamencie Rodan.

W mieście panuje zazwyczaj wzmożony ruch, więc na co dzień tworzą się korki. Poruszanie się po Lyonie samochodem nie jest więc najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza w ścisłym centrum. Trudno także o wolne miejsca parkingowe. W wyznaczonych strefach postój wiąże się z opłatami, nawet kilku euro za godzinę. Policja systematycznie kontroluje, czy pojazdy mają ważne bilety parkingowe.

Podróż pociągiem

Głównym dworcem kolejowym w Lyonie jest stacja Gare de Lyon-Part-Dieu, choć nie jest jedyną w mieście. Kursują stąd bezpośrednie połączenia z większością francuskich i europejskich miast, np. z Paryżem, Marsylią, Niceą, Strasburgiem, Brukselą czy Genewą.

Jest to także końcowa stacja kolei szybkich prędkości LGV Sud-Est jadących ze stolicy kraju. Istnieje bezpośrednie przejście z dworca na stację jednej z linii metra.

Podróż samolotem

Najważniejszym portem lotniczym w departamencie jest międzynarodowe lotnisko Lyon-Saint-Exupéry. Znajduje się około 25 kilometrów na wschód od centrum miasta. Posiada 3 terminale i obsługuje takie linie lotnicze jak Lufthansa, British Airways i Air France.

Z Lyonu na lotnisko można dotrzeć m.in. bezpośrednim połączeniem kolejowym. Pociąg z centrum miasta jedzie około pół godziny.

Komunikacja miejska

Lyon posiada bogatą sieć publicznych środków transportu. Na trasach Vieux Lyon-Saint-Just i Vieux Lyon-Fourviere kursują 2 połączenia szynowo-linowe. Miasto posiada także 4 linie metra – A, B, C i D, kursujące z północy, południa, wschodu i zachodu Lyonu i krzyżujące się wokół centrum.

Komunikacja miejska to także linie tramwajowe T1, T2, T3 i T4 oraz Rhone Express, czyli tramwaj dwusystemowy (łączący funkcje tramwaju i pociągu). Po mieście poruszać można się również kilkudziesięcioma liniami autobusowymi oraz dwoma liniami trolejbusowymi – C1 i C3.

Najbardziej ekonomicznym środkiem transportu są w Lyonie rowery dostępne w systemie wypożyczania Velo'V. To ponad 340 stacji i 4000 pojazdów.

Atrakcje turystyczne

Turyści doceniają przede wszystkim zabytki miasta. Na uwagę zasługuje Starówka z gotyckimi i renesansowymi kamienicami oraz wąskimi, malowniczymi uliczkami. Symbolem miasta jest również XIII-wieczna Katedra św. Jana Chrzciciela i wiele innych kościołów nawet sprzed kilkuset lat. Nie można zapomnieć o Bazylice Notre-Dame de Fourviere, wznoszącej się ponad miastem, na szczycie wzgórza Fourviere – to nie tylko świątynia, ale także muzeum sztuki sakralnej.

W Lyonie znajdują się unikalne ruiny budowli rzymskich, jak chociażby amfiteatr, teatr czy akwedukty. Miejski ratusz znajduje się w charakterystycznej budowli z XVII wieku. Mieszkańcy i turyści bardzo chętnie udają się do parku miejskiego Parc de la Tete d'Or, w którym mieści się np. ogród zoologiczny i botaniczny.

Miasto słynie z ważnych instytucji kulturalnych – Centrum Ruchu Oporu i Deportacji czy Instytutu Lumiere, poświęconego francuskiej kinematografii. Działają także muzea historii naturalnej, sztuk pięknych i sztuki współczesnej.

Wyznaczanie trasy