Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Lyonie

Warunki zatrudnienia Polaków
Od 2008 roku Polacy nie potrzebują pozwolenia na pracę, aby ubiegać się o zatrudnienie w Lyonie – podobnie jak w całej Francji muszą posiadać jedynie ważny paszport oraz numer identyfikacji podatkowej nadawany na miejscu przez agendę francuskiego Urzędu Pracy.
 
Jakie stanowiska poszukiwane? 
Z racji ogromnego zainteresowania turystów i ich niemal ciągłej obecności (niezależnie od pory roku) stanowiskami najczęściej oferowanymi przez pracodawców z Lyonu są te z sektora hotelowego i usługowego – zwłaszcza w sezonie letnim nietrudno natrafić tu na ogłoszenia dotyczące pracy kelnera, barmana, kucharza, recepcjonisty, czy personelu sprzątającego. Podobnie jak w innych regionach Francji, rąk do pracy brakuje również w budownictwie, toteż na ciekawe oferty mogą liczyć murarze, dekarze, stolarze, czy monterzy, jednak warunkiem koniecznym do ubiegania się o pracę w Lyonie jest znajomość języka francuskiego – warto pamiętać o tym również w przypadku poszukiwania pracy w sektorach związanych z turystyką, znajomość angielskiego nie jest tu bowiem wystarczająca do podjęcia jakiegokolwiek zajęcia.
 
Ile można zarobić?
Zarobki w Lyonie rozpoczynają się od kwoty 9,50 EUR za godzinę (ok. 1400 EUR miesięcznie), do jakiej pracodawcy zobowiązani są wedle ustawy o płacy minimalnej w całej Francji. Na taką stawkę wyjściową możemy liczyć w przypadku pracy kelnera, barmana lub sprzątaczki, zwykle do podobnej kwoty dochodzą jednak napiwki od gości restauracyjnych lub hotelowych. Znacznie lepiej kwestia zarobków kształtuje się w sektorze budowlanym, gdzie szeregowi pracownicy otrzymują stawki godzinowe powyżej 10 EUR, a doświadczeni specjaliści mogą liczyć na kwoty rzędu 1700-2500 EUR miesięcznie.
 
Popularne miasta: