Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Lyon – zabytki i atrakcje

Zabytki, zwiedzanie
Lyon uważany jest za najstarsze miasto Francji, toteż zabytków znajdziemy tu całkiem sporo. Ich imponującym nagromadzeniem jest starówka nazywana Vieux Lyon, od 1998 roku figurująca w całości na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco – zdobią ją takie perły architektury gotyckiej i renesansowej, jak Katedra Św. Jana Chrzciciela z XIV-wiecznym zegarem astronomicznym, protestancki zbór Du Change, czy zjawiskowy ratusz nazywany Hotelem de Ville. Zwiedzając miasto nie sposób również pominąć wyprawę na Wzgórze Fourvière, od którego swój początek bierze historia Lyonu – z czasów panowania rzymskiego pozostały tu ruiny amfiteatru i odeonu, a pamiątką nowszej historii jest m.in. bazylika Marii Panny z Fourviere wzniesiona przez mieszkańców miasta jako wotum po wojnie pruskiej. 
 
Atrakcje, ciekawe miejsca
Nowoczesną „wizytówką” Lyonu jest wznosząca się na Wzgórzu Fourvière tzw. Tour Metalique, skonstruowana na kształt Wieży Eiffla i zapewniająca zwiedzającym nie mniej spektakularne widoki niż jej paryski odpowiednik – można podziwiać z niej pobliskie Alpy z wiecznie ośnieżonym szczytem Mont Blanc. Tutaj najpełniej zakosztujemy również historii miasta dzięki założonemu w klasztorze jezuitów Muzeum Fourviere i znajdującemu się nieopodal Parkowi Archeologicznemu z ruinami antycznych budowli. Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania jest także Dom Tkaczy z otaczającymi go tajnymi przejściami, którymi rzemieślnicy ze znajdującego się tu niegdyś zakładu przedostawali się w inne części miasta podczas powstania w XIX wieku. Miłośników kinematografii zainteresuje z kolei Instytut Braci Lumiere z eksponatami z końcówki XIX wieku oraz galerią zupełnie współczesnych figur woskowych. Na wypoczynek po intensywnym dniu zwiedzania warto udać się do Parc de la Tece d`Or – jednego z największych i najpiękniejszych parków Francji, w którym znajdziemy ogród botaniczny oraz zoo. 
 
Wycieczki
Lyon od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów znających Francję, toteż jest punktem niemal obowiązkowym na mapie wycieczek objazdowych po południowych regionach kraju; ze względu na bliskość Alp wielu touroperatorów proponuje również jedno- lub dwudniowe wypady w tym kierunku w ramach dłuższych wyjazdów do kurortów narciarskich. Podobne eskapady to zwykle koszt 2-2,5 tys. zł za siedmiodniowy pobyt, samodzielnie możemy jednak zorganizować kilkudniową wycieczkę nieco taniej, korzystając z okazyjnych cen przelotów u tanich przewoźników i niewygórowanych (w porównaniu do Paryża, czy Marsylii) cen noclegów.
 
Hotele i noclegi
Lyon zachęca turystów do przyjazdu nie tylko wspaniałymi zabytkami i bogatą kulturą, ale również cenami noclegów: w obrębie ścisłego centrum, w bezpośrednim sąsiedztwie najważniejszych obiektów miasta, pokój dwuosobowy w trzygwiazdkowym hotelu wynajmiemy już za 60-70 EUR, a ceny w najbardziej luksusowych resortach rzadko przekraczają 200 EUR za pokój. Sporą popularnością wśród gości cieszą się tutejsze apartamenty i aparthotele, doskonale współgrające z atmosferą nietuzinkowego i nielubiącego pośpiechu miasta – godnym polecenia obiektem tego typu jest zlokalizowany na prawym brzegu Rodanu „Mama Shelter”, czy sieć apartamentów „Riva Lofts & Suites” rozsypanych wokół Vieux Lyon. Turyści chętnie korzystają również z tutejszych pensjonatów, oferujących zwykle nie tylko wygodny nocleg, ale również znakomite posiłki przygotowywane wedle regionalnych receptur w tutejszych kuchniach; jednym z najchętniej polecanych obiektów tego typu jest pensjonat Le Jardin de Beauvoir, zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie Collège Jean Moulin.
Popularne miasta: