Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Lyon-Saint-Exupéry (LYS)

Informacje ogólne i położenie

Port lotniczy Lyon-Saint-Exupéry to międzynarodowe lotnisko znajdujące się ok. 25 kilometrów na wschód od centrum Lyonu, w miejscowości Colombier-Saugnieu. Pod względem liczby pasażerów zajmuje czwarte miejsce we Francji, obsługuje ich rocznie ok. 8 milionów.

Lotnisko posiada 3 terminale pasażerskie. Z terminalu 1 korzystają takie linie lotnicze jak Aer Lingus, British Airways, Lufthansa czy TAP. Terminal 2 to przede wszystkim Air France oraz pojedyncze loty mniejszych linii. Najmniejszy terminal 3 obsługuje pasażerów easyJet.

Terminale

Terminale 1 i 2 to budynki dwukondygnacyjne. W T1 znajdziemy m.in. informację turystyczną, wypożyczalnie samochodów, strefę gastronomiczną (na pierwszym piętrze), kantor, punkt medyczny, sklepy i toalety (dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych). Obok terminalu znajduje się przystanek autobusowy, postój taksówek oraz hotel. W obiekcie działa bezprzewodowa sieć internetowa Wi-Fi.

W terminalu 2 pasażerowie mają do dyspozycji m.in. strefę gastronomiczną (na parterze i pierwszym piętrze), toalety, sklepy, wypożyczalnie samochodów czy automat biletowy. Obok znajduje się przystanek autobusowy i postój taksówek. Tu także działa bezprzewodowy internet. Najmniejszą częścią lotniska jest terminal 3, z którego korzystają pasażerowie easyJet. Znajduje się tu strefa gastronomiczna i pojedyncze sklepy.

Na lotnisku znaleźć można sklepy wolnocłowe, księgarnie, saloniki prasowe, perfumerie, sklep jubilerski, sklepy odzieżowe, restauracje, bary kanapkowe, lokale fast food, kawiarnie czy drink bary.

Parking

Do dyspozycji podróżnych jest kilka parkingów. Przy terminalach znajdują się miejsca postoju krótkoterminowego. Do 15 minut – parkowanie bezpłatne, każde kolejne 2 minuty to koszt 0,5 euro. Parking P2 znajduje się obok terminalu 2 i przeznaczony jest do postoju poniżej jednej doby. Parking P0 znajduje się pod terminalami, a P1 obok terminalu 1 – przeznaczone są do parkowania nie dłuższego, niż 3 dni. Podobnie parking P6, znajdujący się przy stacji kolejowej. Długoterminowe parkowanie możliwe jest na P5.

Transport na lotnisko

Podróżując samochodem można skorzystać z autostrady A432, która łączy się z innymi autostradami – A42, A43, A6 i A7. W pobliże lotniska docierają również pociągi linii Rhonexpress (np. z Lyonu) – podróż trwa ok. 30 minut oraz pociągi TGV z innych francuskich miast, np. ze stacji Gare de Lyon w Paryżu. Podróż trwa niecałe 2 godziny. Stacja kolejowa znajduje się 5 minut drogi od terminali.

Do portu lotniczego dojechać można również specjalnymi autokarami kursującymi głównie z alpejskich kurortów. Bezpośredni transport oferują także prywatne busy (np. z centrum Lyonu).

Podróż taksówką z Lyonu to koszt ok. 40 euro.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska