Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Lyonie

Historia
Historia Lyonu sięga czasów imperium rzymskiego, kiedy założony tu ośrodek o nazwie Lungdunum stał się centralnym miastem prowincji Galia. Ze względu na ważną lokalizację na szlaku pomiędzy wschodnią i zachodnią Europą osada przeżywała wówczas dynamiczny rozwój, zatrzymany dopiero przez awarię akweduktów na początku IV w n.e., która pociągnęła za sobą całkowitą deorganizację miasta i zmusiła wielu jej mieszkańców do emigracji. W kolejnych stuleciach Lungdunum stało się przedmiotem walk pomiędzy Burgundami i Frankami, zaś pod panowanie Francji miasto – już jako Lyon – przeszło w roku 1312, w wyniku ustaleń Soboru w Vienne. Epoka Renesansu przyniosła gwałtowny rozwój przemysłu opartego głównie na produkcji jedwabiu – gospodarcze prosperity trwało aż do końca XIX wieku, kiedy uprawy w całym regionie padły ofiarą szkodnika, a otwarcie Kanału Sueskiego przyczyniło się do napływu na rynek europejski tańszych materiałów z Azji. Wydarzenia tego okresu stanowiły zamknięcie pewnej epoki w życiu Lyonu, ale jednocześnie otworzyły miastu drogę do nowoczesności – dość wspomnieć, że to właśnie tu 28 grudnia 1895 bracia Lumière zaprezentowali pierwszy w historii film.
 
Informacje praktyczne
Lyon jest trzecią co do wielkości aglomeracją Francji z ponad 1,2 mln mieszkańców w całym obszarze metropolitalnym, samo miasto rozciąga się jednak na powierzchni niespełna 50 km², a jego centrum przemierzyć można na nogach w czasie kilkugodzinnego spaceru. Komunikację pomiędzy poszczególnymi dzielnicami ułatwia rozbudowana sieć transportu publicznego oparta o cztery linie metra, pięć linii tramwajowych oraz gęstą siatkę połączeń autobusowych; po mieście możemy poruszać się również trolejbusami i kolejkami szynowo-linowymi, zaś latem najprzyjemniejszym sposobem zwiedzania Lyonu jest przejażdżka jednym z ponad 4 tys. rowerów, jakie możemy wypożyczyć za niewielką opłatą we wszystkich częściach miasta. 
 
Warto zobaczyć
O wartości zabytków Lyonu świadczy fakt, iż tutejsza starówka, tzw. Vieux Lyon, znajduje się w całości na Liście Światowego Dziedzictwa UNSECO – czasy średniowiecza pamiętają tu nie tylko gotyckie świątynie, ale również sporo kamieniczek i placów. Najbardziej reprezentatywną budowlą tego rejonu jest Katedra Św. Jana Chrzciciela rozbudowywana na przestrzeni 300 lat – pomiędzy 1180 a 1480 rokiem – ze spektakularnym zegarem astronomicznym skonstruowanym w XIV wieku; do murów kościoła przylega niewielki ogród archeologiczny, w którym zwiedzający mogą zobaczyć pozostałości świątyni z IV w n.e.. 
 
Spacer po Lyonie warto jednak rozpocząć z innego miejsca – Wzgórze Fourviere uważane jest za kolebkę miasta (to tu Rzymianie założyli Lugdunum w 43 r. p.n.e.), stanowiąc jednocześnie najwspanialszy punkt widokowy na jego współczesne zabudowania. Obok XIX-wiecznej Bazyliki Marii Panny możemy zwiedzić tu park archeologiczny z pozostałościami rzymskiego amfiteatru i akweduktu, jak i całkiem nieźle zachowany budynek teatralny z czasów średniowiecza. Ciekawostką Wzgórza jest też 86-metrowa Metalowa Wieża stanowiąca replikę Wieży Eiffla, wzniesiona w 1894 roku jako najwyższe zabudowanie Lyonu i po dziś dzień wykorzystywana jako antena radiowa. 
 
Popularne miasta: