Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Łotwy

Informacje ogólne i położenie

Łotwa to państwo w Europie Północnej, graniczące z Litwą, Białorusią, Rosją i Estonią. Położone jest nad Morzem Bałtyckim. Podzielone jest na 109 powiatów, 9 miast wydzielonych oraz 4 krainy historyczne – Kurlandia, Liwonia, Łatgalia, Semigalia. Największymi miastami Łotwy są Ryga (stolica, 700 tysięcy mieszkańców), Dyneburg (100 tys.), Lipawa (82 tys.), Jełgawa (63 tys.) i Jurmała (56 tys.).

Państwo zamieszkiwane jest przez nieco ponad 2 miliony ludzi. Językiem urzędowym jest łotewski, a większość obywateli to luteranie i wyznawcy prawosławia. Obowiązującą walutą jest łat. Na Łotwie żyje ponad 500-tysięczna mniejszość rosyjska.

Podróż samochodem

Podróż samochodem na Łotwę wymaga pokonania trasy o długości ok. 660 kilometrów. Zazwyczaj przejazd trwa 8-9 godzin. Przy średnim spalaniu 7 litrów na 100 kilometrów koszt podróży w jedną stronę nie powinien być wyższy, niż 240-260 zł.

Przykładowa trasa Warszawa-Ryga rozpoczyna się od skierowania z Warszawy drogą ekspresową S8 do Ostrowi Mazowieckiej, kolejno drogą wojewódzką 677 do Łomży, drogą krajową nr 67 do Augustowa, drogą krajową nr 8 do Suwałk i dalej do granicy z Litwą w Budzisku-Kalvanji. Dalsza podróż odbywa się trasą europejską 257 przez całą Litwę (autostrada A5), aż do stolicy Łotwy, czyli Rygi (autostrada A7).

Podróż autobusem

Możliwe jest również skorzystanie z transportu zorganizowanego. Z Polski kursują bezpośrednie autokary do Rygi (docelowo docierają do stolicy Estonii, Tallinna). Podróż na tej trasie oferują tacy przewoźnicy jak Biacomex czy Eurolines. Koszt biletu w jedną stronę to 140-150 zł. Przejazd trwa zazwyczaj 17-17,5 godziny.

Podróż samolotem

Biorąc pod uwagę przykładową trasę Warszawa-Ryga, warto także postawić na transport lotniczy. Podróż jest oczywiście znacznie krótsza i bardziej komfortowa, ale niekoniecznie musi wiązać się z bardzo dużymi kosztami.

Bezpośrednie połączenia oferują np. linie lotnicze airBaltic – koszt biletu to 300-320 zł w jedną stronę lub narodowy przewoźnik LOT – bilet kosztuje 400-450 zł. W obydwu przypadkach podróż trwa 1,5 godziny. Samolot dociera do lotniska w Rydze, położonego 6 kilometrów od centrum miasta.

Połączenia z Rygą oferują również linie lotnicze Belavia – koszt biletu to 700-800 zł, przesiadka w Mińsku (czas oczekiwania może być długi) lub Air Berlin – bilet za ok. 900 zł, przesiadka w Berlinie.

Atrakcje turystyczne

Na uwagę zasługuje przede wszystkim stolica Łotwy. W Rydze największą popularnością cieszy się Stare Miasto z XIV-wiecznym zamkiem, katedrą, licznymi kościołami i malowniczymi kamienicami. Inne atrakcyjne pod względem turystycznym miasta to Dyneburg czy Lipawa.

Warto odwiedzić również najpiękniejsze pałace w Jełgawie czy Pilsrundale, słynące z ciekawej architektury. Łotwa to także wspaniała przyroda – najstarszy w krajach bałtyckich Park Narodowy Gauja, Pojezierze Łatgalskie czy wodospady na rzece Windawie.

Wyznaczanie trasy