Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Łotwę

Podróż samochodem

Poruszanie się po Łotwie samochodem nie powinno sprawiać problemów. Największe miasta połączone są ze sobą dogodnymi drogami. W kraju istnieje tylko jedna autostrada – 15-kilometrowa trasa z Rygi do Jurmały. Wszystkie drogi są bezpłatne w użytkowaniu.

Kierowca musi posiadać ważne prawo jazdy, w przypadku obcokrajowca dowód osobisty, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie pojazdu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. W kraju działają wypożyczalnie samochodów – firmy lokalne i międzynarodowe. Wynajem na jeden dzień to koszt 15-20 łatów.

Parkowanie w centrach miast jest zazwyczaj płatne. W centrum Rygi to nawet 3-5 łatów, zazwyczaj jednak stawka wynosi 1 łat za godzinę. Koszt litra benzyny to 0,9-1 łat. Łotewscy kierowcy często ignorują przepisy drogowe, więc należy zachować ostrożność.

Podróż autobusem

Autobus to najlepszy sposób na poruszanie się pomiędzy miastami, które nie posiadają połączenia kolejowego. Docierają do większości miejscowości. Głównym węzłem komunikacji autobusowej jest stolica kraju, Ryga. Koszt biletu zależy od długości trasy – średnio 3-3,5 łata za 100 kilometrów.

Podróż pociągiem

Łotwa posiada 2300 kilometrów tras kolejowych. W kraju działają tacy przewoźnicy jak LDz i PV. Pociągiem dotrzeć można przede wszystkim do największych łotewskich miast, takich jak Dyneburg, Lipawa czy Jełgawa. To rozwiązanie tańsze od autobusu – średnio 2-3 łaty za 100 kilometrów.

Podróż samolotem

Największe lotnisko w kraju to międzynarodowy port lotniczy w Rydze, położony 6 kilometrów od centrum miasta. Rocznie korzysta z niego ok. 5 milionów pasażerów. Obsługuje międzynarodowe linie lotnicze, takie jak Norwegian, Ryanair, Air Baltic (połączenie z Warszawą) czy LOT (także do Warszawy). Wewnętrzny transport lotniczy nie funkcjonuje.

Inne środki transportu

W miastach działa komunikacja miejska (przede wszystkim autobusy, brak metra). Można poruszać się także taksówkami wyposażonymi w taksometry. Stawka za 1 kilometr to zazwyczaj 0,5-1 łat za 1 kilometr. Tańszym rozwiązaniem są miejskie minibusy – 0,5 łata za 1 km.

Popularne miasta: