Łotwa – podział administracyjny i regiony turystyczne
Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Łotwa dzieli się na 109 powiatów i 9 miast wydzielonych (Dyneburg, Jekabpils, Jełgawa, Jurmała, Lipawa, Ryga, Rzeżyca, Valmiera, Windawa).
Regiony turystyczne
Głównymi regionami koncentracji ruchu turystycznego na Łotwie są Ryga (stolica kraju), Kurlandia, Łatgalia i Liwlandia. Najrzadziej odwiedzany jest natomiast region Semigalii. Ryga to wielowiekowe miasto o malowniczym położeniu, nad rzeką Daugawą. Kurlandia zajmuje zachodnią część kraju (Półwysep Kurlandzki po przylądek Kolka). Centrami turystycznymi są tu miasta Lipawa i Windawa.
Łatgalia to natomiast wschodni rejon kraju, przy granicy z Rosją, Białorusią i Litwą. Jej największą część zajmuje Pojezierze Łatgalskie, a sam region nazywany jest „krainą błękitnych jezior”. Przez kilkaset lat Łatgalia przynależała do Polski jako Inflanty. Liwlandia leży między Zatoką Ryską a granicami z Estonią i Rosją. Zachwyca tu Park Narodowy w dolinie rzeki Gauja oraz romantyczna średniowieczna architektura.
Zabytki
Najwięcej zabytkowych obiektów Łotwy znajduje się w Rydze – warto zobaczyć Stare Miasto, Zamek Ryski, Katedrę Doma Banica ze słynnymi złotymi organami. Interesujące są również kamieniczki Trzej Bracia. Na terenie Semigalii mieści się Pałac w Pilsrundale, w którym wśród 138 komnat znajdują się Złota Sala, Biała Sala czy Gabinet Porcelanowy. W Liwlandii koniecznie trzeba zobaczyć ruiny krzyżackiego zamku Cesis i kościół świętego Jana, największą gotycką świątynię Łotwy. W Lipawie zachwycają Stare Miasto i ewangelicki kościół świętej Trójcy oraz kurlandzkie spichlerze, w Widawie natomiast mieści się zamek krzyżacki.
Atrakcje turystyczne
Łotwa posiada również mnóstwo krajobrazowych atrakcji turystycznych. Miłośnicy przyrody powinni na pewno odwiedzić wodospady Ventas rumba na terenie Kurlandii, w okolicy miasta Kuldiga. Ponadto nie sposób pominąć parków narodowych: Slitere i Gauji. Najbardziej znanym kurortem wypoczynkowym i uzdrowiskiem nad Bałtykiem jest Jurmała. W Liwlandii dużym zainteresowaniem turystów cieszy się natomiast Sigulda. W zimie można tu np. korzystać z toru saneczkowego.