Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Łotwa – kultura i religia

Kultura 
Kultura Łotwy jest w dużej mierze ukształtowana w wyniku historycznych wpływów państwa niemieckiego i polskiego. Kraj słynie z zamiłowania do hucznego obchodzenia świąt. Najpopularniejsze jest Święto Pieśni, gdzie obywatele śpiewają dainy oraz recytują poezję ludową. Wspomniany wpływ państwa niemieckiego na kulturę Łotwy upowszechnił tzw. Dainas, czyli czterowierszowe strofki, będące dowodem miłości do muzyki i śpiewu wśród obywateli.
 
Ważnym elementem kultury łotewskiej są stroje ludowe, muzyka udowa, a także ceramika. Pomimo wpływów polsko – niemieckich, Łotwa zachowała swój indywidualny charakter i tradycje kulturowe. Na Łotwie można rozmawiać w języku łotewskim, rosyjskim, ukraińskim, litewskim, polskim i niemieckim.
 
Religia
Dominującą religią na Łotwie jest protestantyzm, do którego należy 460 tys. wyznawców, z czego zaledwie 7% praktykuje regularnie. Drugą największą grupą wyznaniową stanowią Rosjanie wyznający religię prawosławną – ok. 350 tys. obywateli. Ponadto na Łotwie mieszka ok 108 tys. katolików, a tylko 10% wszystkich obywateli nie identyfikuje się z żadną religią. 
Popularne miasta: