Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego na Łotwie

Do prowadzenia samochodu osobowego na Łotwie uprawnieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat, posiadają ważne prawo jazdy kategorii B oraz ubezpieczenie pojazdu (kategoria B dotyczy pojazdu do 3,5 tony i przyczepy do 750 kilogramów). Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

W samochodzie należy posiadać apteczkę pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa z przodu i z tyłu (jeśli zostały zainstalowane), a zimą stosowanie opon zimowych (obowiązują od 1 grudnia do 1 marca).

Włączone światła mijania obowiązują przez całą dobę, przez cały rok. Dzieci do wysokości 1,5 metra muszą podróżować w specjalnym foteliku lub być zabezpieczone dostosowanymi do ich wymiarów pasami. Dopuszczalny poziom alkoholu dla kierowcy to 0,5 promila (w przypadku posiadania prawa jazdy krócej, niż przez 2 lata – 0,2 promila).

Ograniczenia prędkości obowiązujące na Łotwie – w terenie zabudowanym do 50 km/h (w centrach miast może to być także 30-40 km/h), na dwupasmowych drogach – 110 km/h (w okresie od 1 grudnia do 1 marca – 90 km/h), a w terenie niezabudowanym – 90 km/h. W kraju jest tylko jedna autostrada. Na 15-kilometrowym odcinku trasy Ryga-Jurmała obowiązuje ograniczenie do 100 km/h.

Parkowanie w miastach, w tym centrum Rygi, możliwe jest na oznaczonych miejscach parkingowych. Postój jest płatny – w regionach najbardziej uczęszczanych przez turystów nawet 3-5 łatów za godzinę, w pozostałych – ok. 1 łata. Funkcjonują także miejsca wyłącznie dla osób niepełnosprawnych, którzy legitymują się międzynarodową kartą parkingową.

Przykładowe mandaty karne za wykroczenia drogowe: przejazd na czerwonym świetle – do 100 łatów, nieprawidłowe parkowanie – 20 łatów, przekroczenie prędkości – do 400 łatów (przy znacznym przekroczeniu prędkości grozi także odebranie prawa jazdy na 6 miesięcy), jazda pod wpływem alkoholu – 150-1000 łatów (dodatkowo zatrzymanie prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do 2 lat, a nawet areszt), rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy – 10 łatów.

Popularne miasta: