Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia łotewska

Kuchnia łotewska ma ścisły związek z historią. Łączy w sobie wpływy niemieckie, litewskie i rosyjskie, stąd też wiele łotewskich dań jest znanych również na terenie wspomnianych państw. Regionalne potrawy charakteryzują się skromnością w doborze składników, jest wynikiem trudnej sytuacji gospodarczej kraju na przestrzeni wieków. Najstarszą potrawą są kilki, czyli świeże szproty macerowane w solance. Aktualnie bardzo popularny jest chleb z kminkiem, a także rozmaite sosy przyrządzane na maśle i śmietanie. Dużym uznaniem cieszą się również pierogi ruskie, które na terenie kraju mają aż kilkadziesiąt regionalnych odmian.

Najpopularniejsze zestawy obiadowe to mięso wieprzowe w postaci kotletów, kiełbas czy golonek, ziemniaki, kapusta, groch oraz rozmaite surówki z kapusty, pomidorów i ogórków. Nie brakuje również popularnych w naszym kraju ryb – m.in. dorsz, łosoś, śledź, pstrąg, okoń, szczupak, karp. Ponadto na stołach często znajdziemy sałatki przyrządzane z marynat w occie. 
 
Zupy nie są na Łotwie zbyt popularne. Jeśli już są podawane to w formie gęstych kremów. Jedynym wyjątkiem jest maizes zupa – popularna zupa z chleba i śmietany. Wśród napojów dominują piwa – marki godne uznania to Aldaris, Tervetes, Uzavas czy Piebalgas. Miłośnicy mocniejszych trunków powinni spróbować balzams – ponad 45% gorzki alkohol o ciemnobrązowej barwie. Wśród napojów bezalkoholowych, podobnie jak na Litwie, najpopularniejszy jest kwas chlebowy – rigas kvass
Popularne miasta: