Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe na Łotwie

Korzystanie ze wszystkich łotewskich dróg jest bezpłatne. Dotyczy to także jedynej w kraju autostrady łączącej Rygę z Jurmałą (cała trasa ma zaledwie 15 kilometrów długości).

Opłata nie jest pobierana także za przejazd ponad 800-metrowym mostem Dienvidu (Mostem Południowym) nad rzeką Dźwiną w Rydze.

Litr benzyny na Łotwie to wydatek 0,9-1 łat. W centrach miast wyznaczone są strefy płatnego parkowania. Przy Starym Mieście w Rydze obowiązuje wysoka stawka nawet 3-5 łatów za godzinę. W pozostałych przypadkach to ok. 1 łata.

Wysokość mandatów karnych za wykroczenia drogowe: przejazd na czerwonym świetle – do 100 łatów, nieprawidłowe parkowanie – 20 łatów, przekroczenie prędkości – do 400 łatów (przy znacznym przekroczeniu prędkości grozi także odebranie prawa jazdy na 6 miesięcy), jazda pod wpływem alkoholu – 150-1000 łatów (dodatkowo zatrzymanie prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do 2 lat, a nawet areszt), rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy – 10 łatów.

Podróżując pomiędzy miastami trzeba liczyć się z dodatkową opłatą wjazdową. Zazwyczaj wynosi ona 1 łat.

Popularne miasta: