Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Lizbony


Lizbona jest stolicą Portugalii, leży nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, u ujścia rzeki Tag. Jest jednym z najstarszych miast na świecie – jej początki sięgają czasów rzymskich. Miasto stanowi centrum życia politycznego, kulturalnego i naukowego kraju. Jest też najbogatszym regionem Portugalii. Posiada port morski należący do najważniejszych w  Europie. W odległości 7 km od centrum znajduje się lotnisko Portela – największy port lotniczy w Portugalii. W Lizbonie urodził się św. Antoni Padewski, papież Jan XXI i polityk Jose Manuel Barroso.

Podział administracyjny

Lizbona jest podzielona na 24 gminy (freguesias). Ponadto rozróżnia się historyczne dzielnice: Alcântara, Alfama, Bairro Alto, Baixa, Belém, Chiado, Estrela, Parque das Nações.

Transport miejski

Po Lizbonie można poruszać się metrem, autobusami, tramwajami, funkcjonują promy kursujące pomiędzy brzegami Tagu oraz pociągi podmiejskie. Najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu jest metro. Dociera ono do wszystkich najważniejszych zabytków miasta. Funkcjonują cztery linie: niebieska, żółta, czerwona i zielona. Stacje i perony są bardzo dobrze oznakowane, czyste i zadbane. Bilety można nabyć w kasach lub automatach. Koszt biletu jednorazowego to 1,25 – 1,5 euro, całodniowego 5 – 6 euro. Najpopularniejszym sposobem przemieszczania się po Lizbonie są autobusy i tramwaje – docierają nawet do największych „zakamarków” miasta. Linie obsługuje firma Carris. Znakiem rozpoznawczym lizbońskiej starówki są staromodne, żółte tramwaje. Poza nimi kursują oczywiście nowoczesne, klimatyzowane pojazdy. Linie autobusowe dzielą się na dzienne i nocne. Nie funkcjonują tramwaje nocne. Bilety można nabyć w żółtych budkach z logo Carris, u kierowców i motorniczych lub w automatach. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak karta na doładowanie – Viva Viagem. W zależności od rodzaju doładowania może ona zawierać bilety jednorazowe lub jednodniowe ważne w pojazdach Carris i w metrze albo też bilet na wszystkie środki transportu (Zapping). Sama karta kosztuje 0,5 – 1 euro, można ją kupić i doładowywać w automatach i kasach biletowych. Więcej informacji, wraz z rozkładami jazdy i mapami linii można uzyskać na stronach: www.metrolisboa.pt i www.carris.pt.

Samochodem po Lizbonie

Przemieszczanie się samochodem po Lizbonie jest trudne ze względu na wąskie, zatłoczone ulice. Większość miejsc parkingowych jest płatna: od poniedziałku do piątku w godz. 08.00 – 20.00, w soboty od 08.00 – 18.00. Płatne parkingi oznaczone są niebieskim znakiem z literą P. Funkcjonują parkingi naziemne i podziemne. Znak przekreślony czerwoną linią oznacz zakaz parkowania. Miejsca z zakazem parkowania oznaczone są również czerwonymi i żółtymi liniami.

Dworce kolejowe i autobusowe

Na terenie Lizbony znajdują się cztery dworce: Cais do Sodre, Rossio, Santa Apolonia i Oriente.

Największym węzłem komunikacyjnym miasta jest dworzec Cais do Sodre położony przy placu Duque da Terceira. Znajduje się tu dworzec kolejowy, autobusowy, stacja zielonej linii metra i przystań promowa. Odchodzą stąd pociągi w kierunku Cascais i Estoril, autobusy w kierunku południowym,  prom do Cacilhas oraz Aerobus na lotnisko.

Najmłodszym i największym dworcem jest Gare do Oriente. Znajduje się przy Av. Don João II. Wybudowano go specjalnie na Expo 1998, zatrzymują się na nim niemal wszystkie pociągi przejeżdżające przez Lizbonę. Znajduje się tu dworzec kolejowy, z którego odchodzą pociągi dużych prędkości, pociągi regionalne i podmiejskie. Tuż obok mieści się dworzec autobusowy obsługujący połączenia krajowe i międzynarodowe. Do dworca dojeżdża zielona linia metra.

Dworzec Rossio znajduje się w samym centrum miasta, przy placu Rossio,w zabytkowym budynku. Obsługuje głównie pociągi podmiejskie i połączenia do Sintry.

Dworzec Santa Apolonia znajduje się w odległości 15 minut pieszo od centrum, przy Av. Infante Dom Henrique 73. Jest najstarszą stacją kolejową w Lizbonie. Odjeżdża z niego większość pociągów międzynarodowych pociągi krajowe do głównych miast Portugalii oraz pociągi dużych prędkości.

Do wszystkich dworców można bez problemu dotrzeć metrem, autobusami lub tramwajem.

Zabytki i atrakcje

Lizbona jest miastem pełnym zabytków i na jej obejrzenie warto poświęcić kilka dni. Wizytówkami miasta są Zamek św. Jerzego, Torre de Belem (Wieża Betlejemska), katedra Se i Klasztor Hieronimitów. Najważniejszym obiektem muzealnym jest Muzeum Gulbenkaina – ekspozycja przedstawia historię sztuki wschodniej i zachodniej od czasów starożytnego Egiptu po współczesność. Słynna jest także trasa tramwaju nr 28, przejeżdżająca obok najważniejszych budynków i zabytków w Lizbonie. Ciekawym punktem na jej trasie jest pchli targ zwany Targiem Złodziei. Górne Miasto (Bairro Alto) stanowi centrum życia nocnego Lizbony. Turystów przyciąga oryginalna kolejka linowa wjeżdżająca na jeden z punktów widokowych. Znajduje się tu także Instytut Wina Porto. W Dolnym Mieście (Baixa) znajdują się główne budynki użyteczności publicznej. Najsłynniejszym pomnikiem jest Pomnik Odkrywców, poświęcony portugalskim misjonarzom i odkrywcom, m.in. Vasco da Gama i Magellanowi. Atrakcją jest również winda Santa Justa z tarasem widokowym. Ciekawe architektonicznie jest lizbońskie metro – każda stacja ma inny wystrój, stacja Gare do Oriente , budynek dworca Rossio i 16 – kilometrowy most Vasco da Gama.
 

Wyznaczanie trasy