Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Lizbonie

Podstawowe informacje

Lizbona to największe miasto w Portugalii i zarazem jej stolica. Lizbona  mieści się w zachodniej części kraju, nad rzeką Tab, w niedalekiej odległości od Oceanu Atlantyckiego. Na wybrzeże można dotrzeć samochodem w ok. 30 min. Miasto w granicach administracyjnych zamieszkuje ok. 600 tys. mieszkańców, natomiast cała aglomeracja liczy ponad 2 mln osób. Lizbona dzieli się na 53 gminy. Powierzchnia miasta liczy 84, 6 km kw.


Historia miasta

Historia Lizbony sięga czasów starożytnych, kiedy to miasto pod nazwą Olisipo stanowiło osadę Luzytanów. W VIII w. tereny zostały zamieszkałe przez Maurów z Afryki Południowej. W XII w. miasto podbił Alfonso I Zdobywca, który został pierwszym królem Portugalii, natomiast w XIII w. na tych obszarach mieściła się rezydencja królów portugalskich. Największy rozkwit miasta przypada na Erę Wielkich Odkryć Geograficznych, ponieważ to właśnie wtedy Lizbona stała się jednym z najpopularniejszych szlaków żeglarskich. Niestety, natura nie oszczędziła Lizbony. Miasto kilkakrotnie było nawiedzane przez trzęsienia ziemi, a największe z nich miało miejsce w 1755 r.


Atrakcje turystyczne

Lizbona to miejsce, które ciągle się rozwija. W 1994 roku miasto pełniło funkcję Kulturalnej Stolicy Europy. Niedawno, w 2004 roku, w Lizbonie odbył się mecz otwarcia oraz finał ME w piłce nożnej. Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO znajdują się także zabytki lizbońskie. Są to klasztor dos Jeronimos z kościołem oraz wieża obronna Torre de Belém. Najpopularniejsze zabytki Lizbony to m.in. Kościół Św. Antoniego i Zamek Św. Jerzego. Symbolem miasta jest oczywiście słynny żółty tramwaj numer 28. Będąc w Lizbonie warto udać się również na jeden z kilku tarasów widokowych. Ducha miasta można poczuć w samym jego centrum, popijając kawę w kawiarni i obserwując codzienną krzątaninę mieszkańców. Z kolei dzieci ucieszy na pewno wycieczka do zoo lub oceanarium.

Popularne miasta: