Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Lizbona - Portela (LIS)

Lotnisko Portela w Lizbonie zostało otwarte w 1942 r. Znajduje się w odległości 7 km od centrum miasta, w pobliżu dróg E1, E90 i IP7. Jest największym portem lotniczym w Portugalii – rocznie obsługuje ok. 14 mln pasażerów. Lotnisko posiada dwa terminale pasażerskie i jeden towarowy. Terminal T1 obsługuje loty międzynarodowe, terminal T2 pełni funkcję pomocniczą i obsługuje wyłącznie odloty krajowe i niektóre tanie linie lotnicze.

Na lotnisko można dotrzeć autobusami komunikacji miejskiej CARRIS, aerobusem, metrem lub samochodem. Najtańszą i najszybszą opcją jest metro. Podróż trwa ok. 16 minut, cena biletu wynosi 1,4 – 1,7 euro. Do lotniska dojeżdża czerwona linia metra (linha vermelha), wejście do stacji dostępne jest bezpośrednio z hali przylotów. Aerobus obsługuje dwie linie: Linia 1 z dworca Cais do Sodre, Linia 2 z Centrum Finansowego (Av. José Malhoa Sul). Zatrzymuje się przy wszystkich najważniejszych hotelach w centrum Lizbony. Czas przejazdu wynosi ok. 20 minut, cena biletu w jedną stronę 3,5 – 4,2 euro, w dwie strony 5,5 – 6,6 euro. Bilet jest ważny przez 24 godziny.

W pobliżu terminala T1 znajduje się kilka parkingów naziemnych i podziemnych, płatnych, monitorowanych, w tym parking z wydzielonymi miejscami dla motocykli i skuterów. Są to parkingi o różnym standardzie – od luksusowych po niskokosztowe, z bezpośrednim dostępem do terminala lub oferujące bezpłatny dowóz do lotniska. Miejsce na parkingach można rezerwować przez Internet. Więcej informacji można uzyskać na stronie http://parking.ana.pt. Przy terminalu T2 nie ma parkingów, pomiędzy terminalami kursuje natomiast bezpłatny bus.

Lotnisko w Lizbonie oferuje bogatą siatkę połączeń krajowych i międzynarodowych. Dostępne są bezpośrednie loty do Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Irlandii, Austrii, Szwajcarii, USA, Kanady, Egiptu, Dubaju, Rosji, Mołdawii, Ukrainy, Skandynawii, Turcji. Jeżeli chodzi o loty krajowe dostępne są połączenia do Faro, Porto, Funchal i na Azory. Z Polski bezpośrednie połączenia z Lizboną są dostępne z Warszawy.
 
W strefach ogólnodostępnych pasażerowie mogą korzystać z różnych udogodnień: informacji lotniskowej i turystycznej, bankomatów, kantoru, poczty, apteki, przechowalni bagażu, wypożyczalni aut, sklepów, restauracji, kawiarni, barów z przekąskami i jedzeniem typu fast – food. Na obu terminalach znajdują się punkty pierwszej pomocy i posterunki policji. Na lotnisku znajduje się też strefa dla rodzin z dziećmi, plac zabaw oraz miejsca do przewijania niemowląt. W obrębie terminali dostępna jest sieć WiFi. Oba terminale są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 Hotele znajdujące się najbliżej lotniska to: Holiday Inn Express (1,8 km ***), Tivoli Oriente (1,6 km ***) Holiday Inn (3,2 km ***).

Dane kontaktowe:

Tel: +351 21 8413500
e-mail: [email protected]

Informacja lotniskowa: +351 21 8413700

Informacja turystyczna: +351 21 845066, e-mail: [email protected]
 

A
B

Lotniska

routes

Lotniska