Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Kuby

Informacje ogólne i położenie

Kuba to państwo w Ameryce Środkowej, na Morzu Karaibskim. Jest największą karaibską wyspą, leży w archipelagu Wielkich Antyli. Zajmuje wyspę Kubę oraz mniejsze wysepki. Nie graniczy bezpośrednio z żadnym innym krajem. Podzielona jest na 15 prowincji i jedną gminę specjalną – Isla de la Juventud.

Stolicą kraju jest Hawana, zamieszkiwana przez ponad 2 miliony ludzi. Inne duże miasta to Santiago de Cuba (500 tys. mieszkańców), Camaguey (325 tys.), Holgun (325 tys.) i Guantanamo (245 tys.). Obowiązującą walutą jest peso kubańskie. Ponad połowa populacji (ok. 60 proc.) to katolicy.

Podróż samochodem

Większość kubańskich dróg jest w złym stanie – są nierówne, dziurawe, kręte, asfaltowa nawierzchnia często przechodzi w drogę nieutwardzaną. Większość tras jest bardzo słabo oznakowanych, nie posiadają także oświetlenia, więc podróż po zmroku może być niebezpieczna. Brakuje chodników  – należy zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o pieszych.

Bardzo częste są kontrole policji. Mimo, że funkcjonariusze nie posiadają radarów czy alkomatów, są w stanie stwierdzić, że poruszaliśmy się zbyt szybko lub jesteśmy pod wpływem alkoholu. Ewentualny mandat doliczany jest do rachunku w wypożyczalni samochodów. Należy go zapłacić w momencie zdawania pojazdu. Mimo wszystko, to najlepszy środek transportu, którym można dotrzeć niemal wszędzie.

Podróż autobusem

Między dużymi miastami i najpopularniejszymi miejscowościami kursują autobusy sieci Viazul. To w większości nowoczesne pojazdy z wygodnymi fotelami i klimatyzacją. Bilet należy kupić przynajmniej dzień wcześniej. Równie komfortowe są autokary oferowane przez hotele dla swoich gości. Po Kubie kursują także autobusy Astrotur, choć zazwyczaj są w bardzo złym stanie i są zarezerwowane przede wszystkim dla miejscowych.

Podróż pociągiem

Kubańska kolej nie jest zbyt rozwinięta. Transport pasażerski odbywa się przede wszystkim między dużymi miastami, choć trudno uznać go za regularny. Pociągi często przyjeżdżają na stację z wielogodzinnym opóźnieniem lub nie pojawiają się wcale. Równie częste są kilkugodzinne postoje w trakcie pokonywania trasy. Bilet należy zakupić przynajmniej tydzień wcześniej.

Podróż samolotem

Największe lotnisko znajduje się w Hawanie. Składa się z czterech terminali. Terminal 1 obsługuje loty lokalne wewnątrz Kuby i inne wyspy tego regionu, z terminalu 2 kursują samoloty przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych, terminal 3 jest bardziej międzynarodowy – na liście połączeń jest kilka europejskich miast, takich jak Moskwa, Madryt, Paryż, Frankfurt czy Amsterdam, terminal 5 zarezerwowany jest dla lokalnej linii lotniczej Aero Caribbean. Największą kubańską linią lotniczą jest Cubana de Aviacion.

Inne środki transportu

Popularnym sposobem na poruszanie się po Kubie jest autostop. To raczej bezpieczny środek transportu, a na dodatek dość tani. Na większości tras wystarczy kilka peso. Możliwe jest skorzystanie także z coco taxi, czyli taksówek na motorach oraz riksz.

Atrakcje turystyczne

Odwiedzając Kubę, nie można pominąć jej stolicy, czyli Hawany. Najstarsza część miasta, La Habana Vieja, to wyjątkowo piękne miejsce z bogatą architekturą XVI i XVII wieku, wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Dużą atrakcją w mieście może być także wizyta w Fabrice de Tabacos Partagas, czyli tradycyjnej wytwórni cygar.

Równie malownicze kierunki to Cienfuegos –  miasto wielu zabytków czy Santiago de Cuba, gdzie w lipcu każdego roku odbywa się jeden z najbardziej malowniczych karnawałów. Miłośnicy leżakowania także znajdą coś dla siebie, gdyż Kuba to również przepiękne plaże, z których wyróżnić można np. Playa Maguana.

Wyznaczanie trasy