Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuba - kultura i religia

Kultura
Kubańczycy są niezwykle otwartym i spontanicznym narodem. Praktycznie nie obowiązuje tu żadna etykieta. W dużych miastach i kurortach zachowanie Kubańczyków przez wielu turystów postrzegane jest jako nieco nachalne. Panie wchodząc do obiektów sakralnych powinny zadbać o odpowiedni strój. W praktyce oznacza to taki, który więcej zakrywa niż odkrywa. Należy także pamiętać, że Kubańczycy mają inną opinię na temat rządów Fidela Castro niż ta, która funkcjonuje w Europie. Lepiej nie dyskutować na ten temat z mieszkańcami tego kraju. 
 
Religia
Na początku należy zaznaczyć, że Kuba przez wiele lat była państwem ateistycznym. Zabronione było wyznawanie jakiejkolwiek religii. Zmieniło się to dopiero w 1991 roku. Współcześnie religia na Kubie to połączenie dwóch elementów. Są to katolicyzm i pierwotne wierzenia przodków, którzy przybyli tu z Afryki. W ten sposób powstała nowa religia afrokubańska nazywana santeria. Przy obrazach Matki Boskiej czy Jezusa ustawia się ołtarzyki ku czci innych bóstw. Wyznawcy tej religii stanowią największą grupę na Kubie. Dość liczni są także protestanci. Około 60% społeczeństwa stanowią ochrzczone osoby. Należy także wspomnieć o kulcie Matki Boskiej El Cobre. Jest ona uważana za patronkę i opiekunkę wyspy. Jest czczona przez katolików, protestantów czy wyznawców religii afrokubańskiej. W El Cobre znajduje się bazylika, do której co roku pielgrzymują tysiące Kubańczyków.
Popularne miasta: