Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Kubie

Położenie i ludność
Kuba należy do największych wysp Karaibskich w archipelagu Wielkich Antyli. Na jej obszarze znajduje się dużo atrakcyjnych turystycznie i malowniczych półwyspów. Należy do niej także około 3 tysięcy wysypek. Jej powierzchnię w 70% stanowią niziny. Stolicą tego kraju jest Hawana. Kuba nie graniczy z żadnym państwem. Mieszka tam ponad 11 milionów osób. Gęstość zaludnienia wynosi ponad 100 osób/km².
 
Największe miasta
Na Kubie znajduje się około 50 miast. Największym z ponad 2 milionami mieszkańców jest stolica Kuby, czyli Hawana (La Habana). Do dużych miast najeżą także Santiago de Cuba, Camagüey, Holgin, Guantánamo, Santa Clara, Las Tunas, Bayamo, Cienfuegos, Pinar del Río i Matanzas.
 
Podstawowe informacje
Na Kubie transport publiczny praktycznie nie istnieje. Kursuje parę linii autobusowych. Nie ma rozkładów jazdy. Autobus potrafi się spóźnić nawet 3 godziny. Sieć kolejowa jest bardzo słabo rozwinięta. Pociągi kursują pomiędzy największymi miastami. Godziny odjazdów często wprowadzają w błąd. Natomiast bilety trzeba kupować z wyprzedzeniem. 
 
W Hawanie znajduje się międzynarodowy port lotniczy im. José Marti. (15 km na południowy zachód od Hawany.) oraz lokalne lotniska. Samoloty latają z Hawany miejscowości: Baracoa, Bayamo, Camagüey, Ciego de Avila, Manzanillo, Nueva Gerona (Isla de la Juventud), Guantánamo, Holguín, Santiago de Cuba, Las Tunas, Cayo Largo i Cayo Coco.
 
Mieszkańcy Hawany podróżują autostopem lub taksówkami, które kursują między najważniejszymi dzielnicami miasta. Turyści muszą korzystać tylko z żółtych taksówek, które pobierają opłatę w CUC. Innym środkiem komunikacji dostępnym tylko dla zagranicznych turystów są, tzw. Coco taxi, czyli motorynki w kształcie jajka. Po Hawanie można się także przemieszczać wynajętym samochodem, motorower lub rowerem.
 
Turystyka 
Kuba cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów. Oprócz sprzyjającej przez cały rok pogody państwo to oferuje wiele atrakcji, m, in. podziwiania bezcennych zabytków, niepowtarzalnych krajobrazów i pięknych plaż. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą stolica państwa ze stylowymi ulicami, wyspa Isla de la Juventud, Pinar del Rio (słynące z produkcji najlepszych cygar) czy największy kurort turystyczny Varadero. Do miast wartych zobaczenia należą Trinidad, Santa Clara, Matanzas, Holguin czy Remedios.
 
Kuba to także liczne wysepki, gdzie można podziwiać rafy koralowe, piękne plaże czy roślinność tropikalną. Do najczęściej polecanych należą Cayo Levisa, Cayo Guillermo, Cayo Largo, Cayo Coco, Cayo Saetia i Cayo Las Brujas. 
 
Atrakcje 
Kuba to nie tylko zabytki z czasów świetności kolonialnej miasta. Znajduje się tu wiele parków narodowych, w których można podziwiać piękno przyrody. Kuba to także liczne pola golfowe, korty tenisowe oraz centra nurkowe. Powinny się tu wybrać osoby uprawiające sporty wodne. Ciekawym doświadczeniem będzie wizyta na plantacji trzciny cukrowej czy tytoniu. Będąc na wakacjach na Kubie warto wybrać się na wycieczkę do zrekonstruowanej wioski indiańskiej w Guamie i skorzystać z uroków nocnego życia towarzyskiego.
Popularne miasta: