Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia kubańska

Główne składniki
Kuchnia kubańska wywodzi się kulinariów hiszpańskich, afrykańskich, kuchni kreolskiej oraz kuchni lokalnych Indian. Dominują dania aromatyczne, smaczne i zdrowe. Są one także sycące, ponieważ bardzo często to jednogarnkowe, treściwe potrawy. Podstawowymi produktami kuchni kubańskiej są fasola, ryż, maniok, dynia czy bataty. Wieprzowina i kurczak to rodzaje mięs, które najczęściej pojawiają się na stołach. Wołowina jest droga i reglamentowana. Owoce morza oraz ryby są postrzegane jako dania dla ubogich. Do potraw dodaje się duże ilości czosnku, cebuli oraz aromatycznych ziół (kolendra, oregano). Dania doprawia się także kwaśnymi pomarańczami.
 
Popularne dania
Zupy należą do potraw tradycyjnej kuchni kubańskiej. Przygotowuje się je z wielu produktów, tworząc często zaskakujące kombinacje. Dodatkami do nich są słodkie kartofle, korzenie pochrzynu i maniok. Do najbardziej tradycyjnych należy sopa de ajo, czyli zupa czosnkowa, pochodząca z Hiszpanii. Klasycznym dodatkiem do potraw tej kuchni są mariquitas con mojo (smażone banany). Do najbardziej popularnych dań należy pieczona wieprzowina, która zazwyczaj podawana jest z congri, czyli ryżem z czarną fasolką. Podczas specjalnych uroczystości jedną z najważniejszych potraw jest pieczony prosiak. Kuba słynie także z koktajli. Podstawą wielu z nich jest rum, mieszany z różnymi sokami i innymi owocami. Na Kubie dominują soki owocowe, które są sporządzane we własnym zakresie.
Popularne miasta: