Mapa Korsyki
Informacje ogólne
Korsyka stanowi najbardziej wysunięte na południowy-wschód terytorium Francji w ramach basenu Morza Śródziemnego. Jest oddzielona od włoskiej Sardynii Cieśniną Świętego Bonifacego o szerokości zaledwie 12 kilometrów, toteż przy dobrej pogodzie w południowych brzegów lub wniesień Korsyki doskonale widać portowe zabudowania jej śródziemnomorskiej siostry. Formalną stolicą wyspy jest Ajaccio, ale za jej gospodarcze i kulturalne centrum uznaje się położoną na północnym cyplu Bastię. Powierzchnię blisko 9 tys. km² zamieszkuje niespełna 320 tys. Korsykańczyków, co czyni z wyspy jeden z najsłabiej zaludnionych regionów Republiki Francuskiej.
Podział administracyjny
Niewielkie terytorium Korsyki od 1975 roku dzieli się na dwa departamenty: Korsykę Południową ze stolicą w Ajaccio oraz Górną Korsykę ze stolicą w Bastii.
Komunikacja miejska
Komunikacja publiczna Korsyki opiera się na kilku liniach autobusowych podzielonych na odcinki regionalne. Połączenia pomiędzy poszczególnymi miastami zapewniają dwie trasy kolejowe: Ajaccio-Bastia oraz Calvi-Ponte Leccia.
Informacje dot. płynności poruszania się po mieście
Jako jeden z najsłabiej zaludnionych regionów Europy Korsyka posiada stosunkowo niewielu kierowców, stąd też większy natłok samochodów jest tu widywany raczej rzadko. Na drogach przelotowych wzdłuż wybrzeża i w głębi wyspy ruch jest płynny, zaś korki zdarzają się jedynie w centrach większych miast, jak Ajaccio, Bastia, czy Bonifacio.
Informacje dot. opłat za postój
W większości miast na Korsyce postój przy ulicy jest bezpłatny. Samochód możemy pozostawić na parkingu strzeżonym – cennik zależy wówczas od ustaleń właściciela.
Podróż pociągiem
Na Korsyce funkcjonują dwie trasy wąskotorowej kolei spalinowej – jedna z nich przebiega między dwoma największymi miastami wyspy (Bastią i Ajaccio), zaś druga łączy położone na północno-zachodnim wybrzeżu Calvi z zagubioną w górach miejscowością Ponte Leccia. Przejazd pierwszą z tras, łączącą północ Korsyki z południem (ok. 150 km) zajmuje ok. 4 godzin.
Podróż samolotem
Korsyka posiada stałe połączenia lotnicze jedynie z kontynentalną Francją, toteż aby przedostać się na wyspę samolotem, musimy najpierw dotrzeć do Paryża, Nicei, Marsylii lub Lyonu, skąd dalsze transfery organizuje linia Air France. W okresie wakacyjnym uruchamiane są połączenia sezonowe z takimi europejskimi miastami, jak Kolonia, Luksemburg, Barcelona, Bruksela, czy Londyn, a loty obsługują również tacy przewoźnicy, jak Lufthansa, EasyJet, czy Luxair.
Jak dotrzeć z Polski?
Na Korsykę najwygodniej dotrzemy z Polski samolotem, wobec braku bezpośrednich połączeń musimy jednak nastawić się na podróż rozciągniętą do nawet kilkunastu godzin. Nieco bardziej atrakcyjną z krajoznawczego punktu widzenia będzie przeprawa promem z Marsyli, Nicei lub Tuluzy, ewentualnie z włoskiego Livorno, Piombino lub Porto San Stefano.
Mapy
Kraje i kontynenty
-
Mapy
Wyznaczanie trasy