Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny i zakupy na Korsyce

Waluta
Walutą obowiązującą w na Korsyce jest euro.
 
Ceny
Korsyka należy do najtańszych regionów wypoczynkowych Francji, choć jej plaże nie ustępują urodą i jakością zaplecza rekreacyjnego tym znanym z Lazurowego Wybrzeża. Sezon wakacyjny jest tu dosyć krótki – trwa w zasadzie jedynie w lipcu i sierpniu – i wtedy właśnie możemy spodziewać się najwyższych cen miejsc noclegowych, ze stawkami sięgającymi 200-250 EUR za wynajęcie dwuosobowego pokoju w jednym z pięciogwiazdkowych hoteli Ajaccio lub Bonifacio; w tym samym czasie na polach namiotowych, kempingach i w tanich pensjonatach na obrzeżach miast miejsce znajdziemy już za 20-30 EUR na osobę, a tuż po sezonie ceny spadają nawet o 50%, choć letnia pogoda jest obecna na Korsyce od maja do początków listopada. Ceny tradycyjnego francuskiego ‘plat du jour’ (trzydaniowej kolacji) wahają się w większości średniej klasy restauracji pomiędzy 11 a 20 EUR, zaś za małą kawę, kieliszek wina lub typową przekąskę z ‘patisserie’ zapłacimy średnio 1-1,50 EUR.
 
Przykładowe ceny w sklepach:
Bagietka: ok. 0,50 EUR
1kg kurczaka: ok. 4,50 EUR
1kg tradycyjnego sera owczego: ok. 6 EUR
1l mleka: 0,70-0,80 EUR
1l wody mineralnej: 0,70-0,80 EUR
0,5l wina: ok. 2 EUR
 
1l benzyny: ok. 1,60 EUR
 
Gdzie warto robić zakupy
O ile w czasie wakacji na Korsyce nastawiamy się na spotkanie z regionalnymi smakołykami, zakupy spożywcze lepiej robić w małych sklepikach, niż centrach handlowych, czy dyskontach – ceny są tu nieco wyższe, a godziny otwarcia znacznie krótsze, możemy za to liczyć na świeże i oryginalne produkty regionalne. Pieczywo i drobne przekąski są sprzedawane w punktach oznaczonych jako boulangerie lub patisserie, zaś owoce i warzywa najlepiej kupować na przydrożnych straganach, które pojawiają się o poranku w każdym mieście portowym Korsyki. Jeśli skromny budżet zmusza nas do zakupów w hipermarketach, pamiętajmy, iż te najtańsze znajdują się w okolicach tras wylotowych największych miast, a więc m.in. pod Bastią, czy Ajaccio; najpopularniejszymi sieciami są tu Hyper U i Casino.
 
W poszukiwaniu pamiątek najłatwiej udać się na nadmorskie bulwary miejscowości, w której stacjonujemy – w każdym miasteczku wzdłuż promenad rozkładają się barwne stragany z biżuterią, bibelotami, koszulkami itp. Najbardziej malownicze z nich znajdują się L´Ile Rousse i Bonifacio, gdzie sklepy z pamiątkami ciągną się na ponad dwukilometrowym pasie nabrzeża zawieszonego na szczycie fiordu.
Popularne miasta: