Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Korsyka – zabytki i atrakcje

Zabytki
Większość zabytków Korsyki związana jest z portowym charakterem jej przybrzeżnych miast i miasteczek, w każdym z nich znajdziemy więc lepiej lub gorzej zachowane szczątki dawnych murów warownych, latarni i wież obserwacyjnych, zaś XV wiek – czasy panowania Aragończyków – zaopatrzył każdą z większych miejscowości w cytadelę: podobne budowle znajdziemy w Ajaccio, Bastii, Bonifacio, Calvi, czy Saint Florent. Najciekawiej ów zabytek wygląda w Bonifacio, najdalej wysuniętym na południe porcie Korsyki, gdzie od zabudowań fortecznych biegną schody wyrzeźbione w stromym klifie przez Aragończyków broniących się przed Francuzami w 1420 roku. Na uwagę zasługuje również inny budynek miasta skonstruowany z myślą o przetrwaniu w czasie oblężenia – Kościół Sainte-Marie Majeure skrywa w swoich wnętrzach zadaszony portyk, do którego zbierano zapasy wody.
 
Sporo budowli sakralnych pozostawili po sobie Pizańczycy obecni na Korsyce w XV wieku, a ich szczególnym nagromadzeniem może poszczycić się region Nebbio; jednym z najpiękniejszych efektów ich pracy jest katedra Santa Maria Assunta górująca nad urokliwym portem Saint Florent. W poszukiwaniu pięknych świątyń warto wybrać się także do Bastii, gdzie barokowe kościoły „upchnięto” w plątaninę ciasnych uliczek i niewielkich kamienic, tworząc specyficzny styl korsykańskich miast portowych.
 
Zwiedzanie
Większość najciekawszych zabytków Korsyki – kościołów, cytadeli, wież obserwacyjnych – obejrzymy za darmo, toteż fundusze przeznaczone na zwiedzanie warto zainwestować w odwiedzenie nielicznych muzeów wyspy. Do najciekawszych należy Musée Océanographique w miejscowości L´Ile Rousse (Isula Rossa), gdzie goście podziwiać mogą kilkadziesiąt gatunków ryb i morskich ssaków charakterystycznych dla wód okalających Korsykę. Innego rodzaju emocji dostarczy Musée Jerome Carcopeino w  Fort de Matra z imponującą kolekcją narzędzi, ceramiki, monet, biżuterii oraz rzeźb pochodzących z najstarszych, prehistorycznych czasów greckiego i rzymskiego osadnictwa. Do ciekawostek należy także dom rodzinny generała Arrighi di Casanovy w Corte, gdzie zwiedzający mają okazję zapoznać się z historią jednego z najbardziej zaufanych oficerów Cesarza Napoleona.
 
Atrakcje, ciekawe miejsca
Wielbicieli najdawniejszej historii ucieszy z pewnością wycieczka do Sartene, w którego okolicach znajduje się fascynujący kompleks megalitów zwanych menhirowami, ułożonych w kilku blokach o kształcie zastanawiającym naukowców do dnia dzisiejszego; wedle wszelkiego prawdopodobieństwa ogromne głazy stanowiły prehistoryczną świątynię lub też zostały ułożone przez mieszkańców południowej części Korsyki w nadziei odstraszenia niechcianych przybyszów. Dla tych zaś, którzy bardziej interesują się bieżącymi wydarzeniami militarno-politycznymi, sporą atrakcją będzie wyprawa do Calvi, gdzie z murów XV-wiecznej Cytadeli lub Tour du Sel (średniowiecznej wieży obserwacyjnej) obserwować można ćwiczenia stacjonujących w miasteczku żołnierzy Legii Cudzoziemskiej.
 
Atrakcją najwyżej cenioną przez osoby kochające górskie wędrówki jest z kolei Szlak GR20 wiodący przez szczyt Monte Cinto (2706 m n.p.m.); blisko dwustukilometrowa trasa z Calenzany do Porto Vecchio uznawana jest za jeden z najtrudniejszych szlaków turystycznych Europy i przeznaczona wyłącznie dla śmiałków z doskonałym zapleczem kondycyjnym. 
 
Popularne miasta: