Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Korsyce

Historia
Burzliwa historia stała się udziałem większości terenów skupionych u wybrzeży Morza Śródziemnego, dzieje Korsyki uznać jednak wypada za wyjątkowo dramatyczne, tym bardziej, iż okres wojen i politycznych przetasowań nadal nie wydaje się dla owej rajskiej wyspy zamkniętym. Pierwsze osady zakładali tu w starożytności Grecy, a po nich Rzymianie, którzy panowanie nad wyspą utracili dopiero w V w. n.e. na rzecz Cesarstwa Bizantyjskiego. W drugiej połowie IX wieku, w trakcie wielkiego pochodu Maurów na europejskie wybrzeża Morza Śródziemnego, Korsyka dostała się w ręce arabskie, wracając pod kontrolę chrześcijan dopiero w okresie średniowiecza. Od XI do XVIII wieku o cenny port nieustannie walczyły ze sobą kolejne republiki włoskie i Francja, a współczesny porządek polityczny zapanował na wyspie w 1768 roku, kiedy Genua oddała Korsykę Ludwikowi XV w zamian za umorzenie ogromnych długów. Po ogłoszeniu owej decyzji na wyspie wybuchło powstanie narodowe, wojska francuskie szybko jednak stłumiły wszelkie rozruchy, a Korsykę oficjalnie uznano za prowincję Francji. Dążenia separatystyczne Korsykanów nigdy nie ucichły, z powodu bezradności wobec potężnego protektora przerodziły się jednak w działania o znamionach terroryzmu, który zalewa wyspę falą przemocy od lat 70-tych XX wieku; pomimo nieustannej partyzantki radykalnych ugrupowań turyści są tu jednak zupełnie bezpieczni – odgłosy karabinowych wystrzałów nie docierają nigdy do nadmorskich kurortów.
 
Informacje praktyczne
Korsyka jest jedną z największych wysp Morza Śródziemnego, oddzieloną od sąsiedniej Sardynii zaledwie 12-sto kilometrową Cieśniną Św. Bonifacego. Na stałe wyspę zamieszkuje ok. 320 tys. osób skupionych głównie w większych ośrodkach miejskich – stołecznym Ajaccio, zajmującej Półwysep Corse Bastii, Bonifacio, Calvi, czy Porto-Vecchio. Językiem urzędowym jest tu francuski, ale w głębi lądu usłyszymy go w odmianie niewiele przypominającej tę paryską – Korsyka posiada swój własny dialekt, w którym po dziś dzień zapisane są nazwy ulic w mniejszych miejscowościach.
 
Warto zobaczyć
Stołeczne dla współczesnej Korsyki Ajaccio jest miejscem narodzin Napoleona Bonaparte, toteż na każdym kroku można spotkać tu place jego imienia i przedstawiające go posągi, na próżno jednak szukać widowiskowego muzeum czy galerii poświęconych osobie Cesarza. Industrialna atmosfera miasta nie zachęca do zwiedzania, toteż turyści chętniej wybierają na swój pobyt położoną na Półwyspie Corse Bastię z barokową zabudową jej starówki, tzw. Terra Vecchia, oraz starym portem. Równie popularną wśród przyjezdnych miejscowością jest położone w uroczej zatoce na północnym brzegu Korsyki miasteczko Saint-Florent, nazywane często „małym Saint-Tropez”; podobnie jak reszta przybrzeżnych miejscowości, posiada ono XV-wieczną cytadelę i przystań założoną na szczątkach dawnego portu, gdzie współcześnie w okresie wakacyjnym toczy się życie towarzyskie turystów i mieszkańców. W Saint-Florent warto zobaczyć również katedrę Santa Maria Assunta, będącą jedną z pamiątek po okresie panowania Pizy na korsykańskiej ziemi. 
 
Jednym z najciekawszych miasteczek Korsyki jest Bonifacio wzniesione na skraju niezwykle malowniczego, budzącego respekt klifu. Centrum zajmuje tu Cytadela dzieląca przestrzeń na Stare (Górne) Miasto z charakterystyczną, ciasną zabudową, zaś z południowej części rozciąga się spektakularny widok na Morze Śródziemne i brzegi Sardynii. U zachodniego krańca Cytadeli rozpoczynają się schody biegnące 187 stopniami w dół stromego klifu, wprost do morza – wedle legendy miały one zostać zbudowane w czasie oblężenia Korsyki w 1420 roku. 
Popularne miasta: