Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Finlandii

Informacje ogólne i położenie

Finlandia to państwo w Europie Północnej, graniczące od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią, od wschodu z Rosją, a od południa mające dostęp do Morza Bałtyckiego. Zamieszkiwane jest przez niemal 5,5 mln ludzi. Państwo podzielone jest na 20 regionów, 72 podregiony i 342 gminy.

Językami urzędowymi Finlandii są fiński i szwedzki. Zdecydowana większość obywateli to luteranie. Gospodarka kraju oparta jest na przemyśle wydobywczym (rud żelaza), drzewnym, metalowym, maszynowym, hutnictwie żelaza oraz rolnictwie. Największymi miastami są Helsinki (stolica, 577 tysięcy mieszkańców), Espoo (240 tys.), Tampere (210 tys.), Vantaa (196 tys.) i Turku (176 tys.).

Podróż samochodem i promem

Najdogodniejszym sposobem na dostanie się do Finlandii jest skorzystanie z bezpośredniego promu kursującego z Gdyni. Przykładowa trasa Warszawa-Helsinki rozpoczyna się od podróży drogą ekspresową S7, kolejno drogą krajową 10 i ponownie drogą ekspresową S7 i S6 do Gdyni. Prom do Helsinek kursuje zazwyczaj kilka razy w tygodniu. Podróż trwa 26 godzin. Koszt przewozu samochodu z czterema pasażerami to ok. 2000 zł. Bywają jednak okresy, kiedy połączenie to dostępne jest wyłącznie dla ruchu towarowego.

W takiej sytuacji należy dojechać do Estonii. Najkrótsza trasa mierzy ok. 1000 kilometrów. Podróż rozpoczyna się od skierowania z Warszawy drogą ekspresową S8 do Ostrowi Mazowieckiej, kolejno drogą wojewódzką 677 do Łomży, drogą krajową nr 67 do Augustowa, drogą krajową nr 8 do Suwałk i dalej do granicy z Litwą w Budzisku-Kalvanji. Dalsza podróż odbywa się trasą europejską 257 przez całą Litwę, Łotwę, aż do Tallinna w Estonii. Stamtąd kursuje prom do Helsinek. Podróż trwa 2 godziny i kosztuje równowartość 400-600 zł.

Podróż samolotem

Alternatywnym sposobem podróży do Helsinek jest skorzystanie z transportu lotniczego. W przypadku jednej lub dwóch osób jest to rozwiązanie nie tylko szybsze, ale zdecydowanie bardziej ekonomiczne.

Na trasie z Warszawy do Helsinek kursują samoloty narodowego przewoźnika LOT. Podróż w jedną stronę kosztuje 680-700 zł i trwa ok. 1 godziny i 45 minut. Przelot w podobnej cenie i czasie oferują także linie lotnicze Finnair. Nieco tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług airBaltic. Bilet kosztuje 340-360 zł, ale podróż wiąże się z przesiadką w Rydze.

Atrakcje turystyczne

Poznawanie Finlandii warto rozpocząć od stolicy, czyli Helsinek. W tym atrakcyjnym mieście warto odwiedzić m.in. twierdzę Suomenlinna położoną na 6 wyspach, najstarszy w mieście park Kaivopuisto czy niezwykły podziemny kościół Temppeliaukio.

Turyści chętnie zwiedzają także inne fińskie atrakcje, takie jak ruiny zamku Raasepori czy Olavinlinna lub malowniczy Park Narodowy Archipelagu Ekenas składający się z małych wysepek na Bałtyku. Ciekawym doświadczeniem może być wizyta u Świętego Mikołaja w Rovaniemi i przekroczenie północnego koła podbiegunowego.

Wyznaczanie trasy